Мрачно ли е времето, краставиците се подхранват листно

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Осигурете през вегетацията им до три приема по този начин

Отглеждането на краставици е работа, която изисква много познания за зеленчуковата култура. Трябва да осигурите точното място, правилните грижи и редовно поливане. Как обаче да се справите с осигуряването на хранителни вещества за растенията? Има два основни начина – единият като торите почвата около корените, а другият е да осигурявате хранителните вещества листно. Много хора забравят за втория начин на подхранване, а той може да ви помогне при мрачно и хладно лято, когато корените на растенията се блокират от ниските за културата температури и не могат да усвоят добре наличните в почвата хранителни вещества. Тогава листното торене се явява единственият начин да дадете качествена „храна“ на растенията и да си осигурите желаната от вас реколта. Имайте предвид, че граничната температура, която е опасна за краставиците, е 12 градуса, под нея процесите се забавят.

 

Преимуществата

Листното торене има няколко преимущества, които ще ви бъдат от полза в производството на зеленчуци. Първо, ефектът е много бърз, тъй като растенията по-бързо поглъщат веществата, които са попаднали на листата им. Икономичността на метода също е от голямо значение, тъй като при внасяне около корена хранителните вещества често попадат в по-долните слоеве на терена и не биват усвоявани от растенията. Опръскването на листата ще ви позволи да икономисате от торовете и да не използвате прекалено голямо количество.

 

Кога и какво да използвате

Листното торене на краставиците трябва да се проведе на няколко пъти през вегетацията. Първо то се прави в началото на цъфтежа, след това трябва да осигурите „хранене“, започне ли плододадаването. Извънредно можете да наторите краставиците и когато образуването на плодове е оскъдно или искате да удължите срока на реколтиране.

За листно подхранване можете да използвате различни вещества – органични или химически. От органичните добър прием има използването на настойка от зелени треви, която можете да приготвите като напълните бидон с треви – коприва, глухарчета, окосена детелина и др. и след това ги залеете с вода догоре. Затворете съда и оставете да ферментира в продължение на 2 седмици. Ежедневно трябва да разбърквате сместа. Преди да използвате вече готовата настойка, трябва да я разредите в съотношение 1:20 с вода и тогава да опръскате листата на краставиците.

Можете да приложите и рецепта със сено. Сухата част и водата трябва да са в равни количества, като оставите сместа да се кисне 48 часа. Получената течност може да се използва три пъти на сезон през седмица.

Пепелният разтвор е особено полезен за краставиците по време на плододаването им. Пепелта е богата на калий. Приложете я, като сипете 1 чаша дървесна пепел в 10 литра вода и оставите да престои 24 часа. По-късно течността трябва да се разбърка и прецеди.

 

Важните правила

Листното подхранване има някои прости правила за изпълнение. Първо, то трябва да се прави със ситен разпръсквач, за да не прекалите с дозата на осигурените вещества. Второто важно нещо е да опръсквате равномерно. Трето, работете сутрин или вечер, особено що се отнася до растенията, които са навън в градината, тъй като слънчевите лъчи могат да причинят изгаряния по културите. Торовете попиват в листата в рамките на два часа, затова трябва да следите прогнозите за времето да не паднат валежи и да измият хранителните вещества от тях.

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА