Млечното говедовъдство с нова задача: да намали парниковите газове

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Животновъдството у нас има нужда от допълнителен финансов ресурс, категоричен е Крум Неделков

„Животновъдството у нас има нужда от допълнителен финансов ресурс. В тази връзка в новата ОСП 2023-2027 г. се предвижда значително увеличаване на средствата за агроекология. Това  е финансов ресурс, който може да бъде насочен към животновъдството у нас, с цел то да бъде по-конкурентоспособно”, заяви заместник-министърът на земеделието, храните и горите Крум Неделков по време  на уебинар на тема: „Намаляване на емисиите от парниковите газове в млечното говедовъдство“. Домакин на събитието бе Министерство на земеделието, храните и горите.

Заместник-министър Неделков посочи, че за първи път е повдигната темата за ограничаване на парниковите ефекти в животновъдството у нас. „В селското ни стопанство не е въведен към момента подход за намаляването на тези ефекти. Секторът трябва да се развива, съобразно новите условия. Поголовието от животни се увеличава, но същевременно е необходимо да се ограничи въздействието на метана”, каза той. Според него, намаляването на емисиите не зависи от поголовието, а от храненето на животните.

“По този начин поставяме основите на един бъдещ сериозен ангажимент на страната ни за увеличаване на поголовието и продуктивността, но същевременно с намаляващи емисии на парникови газове. Считам, че повдигането на конкретния въпрос е от изключително значение за европейското развитие на сектора и по-конкретно говедовъдство в България“, заяви заместник-министър Неделков.

Основни акценти в срещата бяха мисията за иновации в селското стопанство по отношение на климата, представена от г-жа Кирстен Луксбахер, земеделски съветник на Департамента по земеделие на САЩ в Посолството на САЩ в Берлин, Германия, както и жизнеспособната стратегия за намаляване на метана.

Министърът на земеделието, храните и горите  проф. д-р Христо Бозуков поздрави участниците в събитието и заяви, че вярва в навременните решения от проведената дискусия. Той отбеляза, че тематичният ракурс е важен и актуален с оглед съвременните стандарти в животновъдството.

Участие в срещата взеха още изтъкнатият професор по хранене на животни Александър Христов от Щатския университет на Пенсилвания, САЩ и д-р Аудино  Мелгар  Морено от Земеделския институт за иновации на Панама, които изнесоха презентации по темата. В дискусията се включиха и представители на говедовъдните организации в страната.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА