Министър Вътев се срещна за пръв път с депутатите в Комисията по земеделие

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Министър Вътев се срещна за пръв път с депутатите в Комисията по земеделие и представи политическия кабинет на Министерството на земеделието и храните към момента.

В кратко представяне пред депутатите, министърът сподели, че семейният му бизнес е свързан със зърнопроизводство и говедовъдство. Отглеждат близо 9000 дка зърно, 500 дка трайни насаждения, като Вътев има опит и в сферата на месодайното говедовъдство. Освен това той активно се занимава с обществената дейност по формиране на политиките в земеделието. От 2004 година участва в комитети по наблюдение и работни групи за изготвяне на политиката в сектора. През годините Вътев е работил активно по темата от фермата до трапезата, като успешно е въвлякъл в темата както науката, така и бранша.

Началник кабинет е Зорница Трифонова

Трифонова е юрист по образование и от 30 г. работи като адвокат. Два пъти за дълъг период е била съветник на министрите в отделни екипи, работила е дълго време с браншови организации в сферата на земеделието. Има богат опит в нормативната уредба  и работата по веригата от полето до масата.

“Искам да изразя своята увереност, че с представителите на народа в новото НС и в тази комисия ще успеем да установим едни конструктивни отношения и ще разчитаме на вас в посока на създаването на адекватни политики, свързани с развитието на земеделието в България”, заяви Трифонова по време на заседанието.

Парламентарен секретар в кабинета на министър Вътев е Светослав Казаков. По образование казаков е програмист, но 7 години е бил парламентарен секретар в Земеделското министерство.

Единственият назначен зам.-министър към момента е Таня Георгиева

Тя е магистър по „Екология“ и магистър по „Бизнес консултиране“. Професионалната си кариера стартира в институт по почвознание „Никола Пушкаров“. От 2006 до 2014 година работи като консултант в център за устойчиво развитие. Паралелно с това работи като мениджър проекти в областта на земеделието.

В периода от 2014 до 2016 година е главен секретар към Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ). През 2016 заема поста на изпълнителен директор и член на УС на АЗПБ. В период от 2018 до 2022 г. Дъбнишка е ключов експерт в управлението на Национална селска мрежа към ПРСР 2014-2020 г.

Главен секретар е Магдалена Дакова

По време на заседанието народният представител Даниел Петров отправи въпрос към министъра относно приоритетите, които са заложени.

“До момента имаме един деформиран профил на българското земеделие. Мощно зърнопроизводство, което не е лошо, но много слаби сектори плодове, зеленчуци и животновъдство. Вследствие на това положение изнасяме зърно, внасяме месо и мляко и безобразни количества плодове  и зеленчуци. До тук се работеше по сектори. Резултата от това е налице. От тук нататък трябва да се работи по продуктови линии от полето до масата, за да може, когато разглеждаме една продуктова линия, там където е най-слабо звеното да се положат усилия да стане по-силно, за да се подсили цялата суровинна база от полето към преработката. Разглеждаме цялата агрохранителна верига”, заяви Вътев пред народните представители.

Срещи по агрохранителната верига

“От тук насетне срещи ще се правят по агрохранителната верига, а не по сектори. Имаме много сериозни задачи за решаване с виртуални животни, със животни под селекционен контрол, които нямат никакви качества, а се получават луди пари за тях. Ориентирани сме към получаване на резултати”, допълни Вътев.

“Нашият екип ще работи в диалог. Ще разчитаме на всички парламентарни групи, защото земеделието и храните трябва да станат национален приоритет. Имаме уникални условия за биоземеделие, климатично-почвени условия и този потенциал трябва да бъде усвоен. Може да станем №1 в Европа по биоземеделие, ако отделим планинските и полупланинските райони като такива”, коментира още Вътев.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА