Земеделският министър Румен Порожанов ще се включи през август в следващата дискусия на работната група, която земеделската общност формира в Стара Загора по време на Национален земеделски форум – ОСП след 2020. Това стана ясно днес по време на среща инициирана от аграрното министерство, на която екипът на ведомството обсъди с представители на браншовите организации българската позиция за новата Обща селскостопанска политика.
По време на срещата министър Порожанов специално се е заинтересувал от темпа, с който върви дебатът в работната група. Той е категоричен, че до момента позициите на бизнеса и администрацията са идентични. Тема на разговорите бяха също така резултатите от обществената дискусия на базата на онлайн-базиран въпросник, които комисар Хоган обяви през миналата седмица.
От Асоциацията на земеделските производители в България в работната среща се включиха председателят Венцислав Върбанов и изпълнителният директор Таня Дъбнишка. Тя е представила на колегите си кои теми са обсъждани на второто заседание на работната група и кои ще бъдат акцентите за следващата среща.
Първото заседание на работната група в рамките на Национален земеделски форум – ОСП след 2020, 18 май 2017 г
Представителите на АЗПБ са получили уверение от министър Порожанов, че предложенията на работната група във връзка с българската визия за следващата ОСП ще бъдат подкрепени.
Стана ясно още, че представителите на браншовите организации от земеделието не са изненадани от резултатите от допитването на комисар Хоган. В същото време се повдигна темата за представителността на изследването, предвид факта, че голяма част от отговорилите не са ангажирани в сектора.
Чехи и словаци защитават едрите стопани и силна обвързана подкрепа
Чехия защитава едрите си фермери и техните стопанства и е против ограничаване на плащанията през следващия програмен период. Идентична е позицията и на Словакия, е станало ясно днес от думите на зам. министъра на МЗХГ Цветан Димитров, който участва наскоро в среща на земеделските министри във формат Вишеградска четворка плюс България, Румъния и Словакия, която се проведе в Полша.
Подобно на нас, като страна от бившия социалистически блок, Чехия започна да развива частния си сектор след като дълги години там се работеше в условията на планова икономика. Това обаче не пречи на управляващите да настояват за силна финансова подкрепа на частния сектор, позиция, която категорично се отстоява в момента от Прага.
Въпреки множеството общи теми, държавите от Източния блок се развиват по свой собствен път. Всяка страна се води от своята национална позиция и се опитва да защити фермерите си. Непрекъснато се анализира ситуацията, споделил още Димитров. Дискусията по темата за ОСП продължава на 17 и 18 юли в Брюксел в рамките на Съвета на министрите.