По-правилното решение за бъдещето на Селскостопанска академия би било да бъде създадена стратегия за реформа и дългосрочно развитие, но решението за това е било отлагано в предишните години. Лошо е, че се правят съкращения заради това, че сме ограничени от бюджет, заяви в контекста на предвидените от Селскостопанската академия съкращения на персонал и протестите на министърът на земеделието и храните Десислава Танева, предава кореспондент на радио „Фокус” – Варна.
„Ние не бива в никакъв случай да разглеждаме въпроса за съкращенията сам по себе си, защото независимо от процента, в това има и положителен ефект, включително и за хората, които биха загубили работата си в момента, но в личен план биха имали възможността да намерят поле за лично развитие от тук насетне”, заяви земеделският министър.
Десислава Танева коментира ситуацията като даде пример с Европа. Там в един научен институт на един научен работник максималният брой работници и персонал е трима или четирима души. За сравнение, у нас – работниците и персоналът са съответно 13 души. „Ние искаме да развиваме наука, а не помощни стопанства и производства, служещи за един или друг”, категорична е Десислава Танева. Идеята е да бъдат запазени учените, научноизследователската дейност и този вид дейност в институтите, при които има научни изследвания.
Представена е за обществено обсъждане концепция за реформа на Селскостопанска академия, отбеляза министър Танева. Водят се разговори с университети и учени, защото има различни визии. В тази концепция е заложено да бъдат създадени три научноизследователски центъра, за да бъде дадена посока за развитието на селскостопанската наука у нас. Според министъра до края на годината трябва да бъде постигнат обществено-политически консенсус за тази реформа, а концепцията да бъде реализирана чрез законодателна промяна. Това пък от своя страна ще се отрази и на определянето на бюджета за следващата година. Така ще се даде възможност от следващата година Селскостопанска академия да може да функционира на различен принцип и да бъде постигната независимост на отделните институти към нея.
Министър Танева поясни, че няма да има сливане на институти, а създаване на научни центрове, които ще са профилирани – земеделие, животновъдство, генетика и селекция. След постигане на консенсус ще се проведат и дебати за окончателния вид на реформата.