Милиони губят родните производители на орехи от кражби

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Кражбите на орехи, които са част от ежедневието в селските райони, причиняват сериозни финансови загуби на производителите, за които отглеждането на културата е бизнес. Още преди активната беритба на ореха полицейските служители в различни общини хванаха тонове нелегално обрани зелени орехи. Благодарение на навременната намеса на полицаите в община Казанлък вече има конфискувани няколко партиди крадени орехи с бусове.

Някои общински администрации са създали необходимата организация и успешно си сътрудничат с полицията. Това е полезна практика, която е необходимо да бъде възприета от всяка община с подобни проблеми, коментира за „Агрозона“ Илиас Сарнук, Илиас Сарнуккойто е производител и износител на орехи и председател на Национална асоциация на производителите и преработвателите на черупкови плодове – НАППЧП. По негови думи кражбата на 1 кг орехова ядка означава около 10 лв. загуба за производителя.

„При кражба стоката се конфискува и се продава на местните преработватели. Това е вариант, който добавя допълнителни пари в хазната на общините и намалява сивата икономика в малките населени места.“, каза Илиас Сарнук.

В асоциацията се дискутират варианти, които да се предложат на местните власти относно изискуемите документи за произход на набраната продукция, които да съпровождат легално набраните и превозвани количества орехи и така да се съдейства на органите на полицията да могат по-ефективно да осъществяват контрол при проверките. Също така се обмисля определяне на начална дата за беритба на ореха, която да се обявява в отделните общини, за да се избегне съсипването на част от реколтата от брането на “зелено”, обясни фермерът.

В момента заради липсата на хора, които да се ангажират в преработка и трошене, орехипреработвателите са склонни да вземат машини и да пренебрегнат фирата, която е значително по-голяма, поради смесената суровина с която работят – орехи от различни сортове. От друга страна, при ръчното чупене проблемите също не са малко и включват: консумация на част от продукцията, подмяна на подадената продукция с друга с по-лошо качество, ниско КПД, високи изисквания от работниците за почасово заплащане.  Всичко това води до загуби за производителя/преработвателя и оскъпява себестойността на крайния продукт. За да решат тези проблеми, членовете на асоциацията все по-често прибягват до използването на специализирани машини. „Можем да се похвалим, че в асоциацията имаме член, който предлага решения в тази област и се надяваме да привлечем други подобни производители.“, допълни Илиас Сарнук.

ЕТИКЕТИ:
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА