Бивш зам.-земеделски министър осъмна с обрана слънчогледова нива

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Регистрираните кражби на земеделска продукция за последните години са около 6000 всяка година

Производителят и бивш зам.-земеделски министър Тодор Джиков осъмна с обрана слънчогледова нива за поредна година. Пред БНР той подчерта, четова не е частен случай, а масово явление и то от години.
“Аз се занимавам със земеделие от 2001 г., т.е. вече 23 години това е ежегодно. Даже бих казал, че това е ежедневие. Обидно е, болно е. Не мога да си обясня как така държава, която има желание да влиза в Шенген и еврозоната, всяка година вдига жандармерията да си охранява черешови градини, лозови насаждения, земеделска продукция. Как така 30 години депутати, политици, управляващи не намериха механизъм, по който да спрат тази вакханалия?”.
В интервю Джиков сподели, че в началото е подавал сигнали в полицията и в аграрното министерство, но “на човек му писва”.
“Полицията задържаше нарушителите, кметът на съответното населено място им налагаше санкции – 100-200 лв., никаква събираемост. Абсолютната безнаказаност на практика води до това положение, че ние вече сме свикнали, всички земеделски производители, да плащаме данък спокойствие, който се изразява с около 5% посегателство върху нашата земеделска продукция”, показва практиката.
Регистрираните кражби на земеделска продукция за последните години са около 6000 всяка година, като разкриваемостта е близо 50%, посочи Тодор Джиков. По думите му въпросът не е в стойността на загубата, проблемът е в болката и безсилието.
Той подчерта, че на много места хората решават този проблем с наемането на частни охранителни фирми.
“Едва ли не ние сме в 90-те години и за да си спокоен, трябва да наемеш частна фирма, за да те охранява. Къде тогава е държавата?”.
Според него е напълно възможно е да се обвържат получаването на пари от държавата със събираемостта на актовете.
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА