Между 2007 г. и 2013 г. броят на заетите лица в сектора на селското стопанство е намалял с 9%

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Минималният осигурителен доход през 2015 г. ще бъде с 8% по-висок от миналата година

Между 2007 г. и 2013 г. броят на заетите лица в сектора на селското стопанство е намалял с 9% – от 723.9 хил. до 656,2 хил. души. Самонаетите през 2013 г. са били 568 000 души – около 87% от работещите в сектора, което представлява 2/3 от всички заети в страната. Наетите работници са били около 13%, което е дял от 3% от всички заети в икономиката. Едва 11,1% от общия брой заети в сектора участват в осигурителната система, а 22% от тях са заети на пълен работен ден. Данните са от доклад, озаглавен “Индустриално възраждане на селските райони на България – създаване на нови работни места” и представен днес от КНСБ.

През миналата година в страната са били регистрирани общо 252 900 земеделски стопанства. Работната ръка е възлизала на 656 200 души, повечето от тях (50% семейна работна ръка). Данните на МЗХ за 2010 г. сочат, че се наблюдава окрупняване на земеделските стопанства. По-голямата част от фермите са собственост на физически лица (350 000 души или 98% от всички стопанства), следвани от едноличните търговци (2 134 на брой или 3% от стопанствата),  а кооперациите са били само 941 на брой или 1% от стопанствата.

Средната годишна работна заплата в селското стопанство през 2013 г. е била 673 лв. В периода 2007-2013 г. се наблюдава по-значително увеличение на заплатите в обществения сектор, отколкото в частния сектор. Светла Василева, председател на Федерация на независимите синдикати в земеделието, подчерта, че прогресивното увеличаване на минималния осигурителен доход от 2008 г. насам е резултат от преговорите между синдикатите в лицето на КНСБ и браншовите организации, сред които и Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ).  Така средната работна заплата в сектора за периода 2007-2013 г. се е увеличила 2,2 пъти (все пак остава под средната за страната), а минималният осигурителен доход е набъбнал с 40%. Производителността на труда в сектора пък е била 30,2% и е по-ниска от средната за страната.

Един от основните изводи на доклада е, че секторът изпитва остра липса на работна ръка, а по-голямата част от наетите имат нисък образователен ценз. Ето защо възраждането на икономиката и земеделието в България ще стане със силна и конкурентоспособна наука, бяха на мнение всички участници в дискусията.

Необходимо е и добро балансиране на плащанията по европейските програми между малките, средните и големите земеделски производители, както и добро сътрудничество между синдикатите и браншовите организации. Освен това всички, от които зависи развитието на сектора, трябва да направят земеделието привлекателна дейност.

Участниците в дискусията се обединиха около позицията, че бъдещето на земеделието е в интегрирания подход за развитието му заедно с други сектори на икономиката, финансирани със средства от европейските фондове.

Лилия Александрова

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА