Местят 8 000 прасета заради зараза от АЧС

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

В Италия заразата се връща години, след като бяха забравили за нея, с различен щам от този на остров Сардиния

8 000 прасета, които се намират в епицентъра на заразата от Африканска чума по свинете (АЧС) в Италия, трябва да бъдат преместени, за да бъдат спасени от евтаназиране, тъй като могат да станат причина за кръстосано пренасяне на болестта, решиха местните власти в района на Пиемонте, който е особено важен за свиневъдството в страната, съобщава Центърът за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ). Този регион се намира около Торино и се простира до Алпите. Граничи на запад с Франция (региони Оверн-Рона-Алпи и Прованс-Алпи-Лазурен бряг), на север с Швейцария (кантони Вале и Тичино).

До началото на февруари районът на огнищата на АЧС в Северна Италия нарасна до площ от 30 км север – юг и 25 км изток – запад. Открити са най-малко 27 трупа на диви свине, според докладите на Световната организация за здравеопазване на животните (OIE). Зоопрофилактичният институт в Торино на 4 февруари, съобщи, че броят е нараснал до 29.

По данни на италианската земеделска организация Confagricoltura към 1 февруари 2022 г. в Пиемонте се отглеждат приблизително 1,3 милиона прасета, по-голямата част от които са във ферми в провинциите Кунео (931 000) и Торино (190 000).

Заразената провинция в Пиемонте е Алесандрия, с относително малко количество прасета – около 29 000. Зоната, определена като „заразена“, в момента обхваща 78 общини, където се помещават 8 000 прасета, които ще трябва да бъдат преместени, за да се избегне кръстосано замърсяване. Районът е затворен заради вируса, което означава, че първоначално преместването на прасетата беше невъзможно.

За борба с кризата с АЧС тази година италианските власти ще предоставят приблизително 50 милиона евро. С 35 млн. евро се предвижда да бъдат компенсирани стопаните заради загубата на доходи, а също така ще трябва да се създаде зона за контрол на биосигурността (15 милиона евро). През последните седмици цените на угоените прасета в заразената зона паднаха от 1,70 Евро/кг на 1,50 Евро/кг, като дори бяха предлагани и на много по-ниски цени.

Енрико Аласия, председател на Confagricoltura в Пиемонте, призова региона да започне възможно най-скоро с борбата с проблема с пренаселеността на диви свине. Според него само в Пиемонте ще трябва да бъдат отстреляни около 50 000 прасета, „за да се възстанови адекватен баланс на околната среда и да се защити биоразнообразието“.

Аласия добави, че местните фермери са готови да направят всичко необходимо, за да се върнат на работа. Службата за инспекция на безопасността на храните уверява, че засега няма кланици или преработвателни предприятия за свинско месо в наблюдаваната зона около случаите с АЧС. Освен това, като условие за износ, обектите трябва да удостоверяват, че закланите животни не идват от засегнатата зона и не преминават през нея. Освен това в производствените предприятия за производство и обработка на пармски шунки, освен че не се допуска клане на клинично болни прасета е и доказано, че удълженият процес на зреене на пармската шунка намалява риска от евентуално наличие на вирус на АЧС в готовия продукт.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА