Масова инвазия на кърлежи в Шумен. Следват Марокански скакалци

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Немските ефективни микроорганизми /ЕМ/ или руският Байкал -ЭМ-1 са безвредни за пчелите при пръскане, според проф.д-р Янаки Караджов

За масова инвазия на кърлежи в центъра на Шумен, съобщава проф.д-р Янаки Караджов, който е еколог и апитерапевт в писмо до Агрозона, премиера Пламен Орешарски, еврокомисарят Кристалина Георгиева, земеделският министър Димитър Греков, МОСВ, БАБХ, и общините. Според него в болниците на града има трима  болни с доказана лаймска болест, а недиагностицираните случаи в страната са хиляди. У нас има огнища на лаймска болест, известни само на инфекционистите, твърди професорът.  Според него предстои нападение и от марокански сакалци, защото се  намираме се в началото на насекомните нашествия, които са най-масови през  края на май и юни. Караджов разказва, че след като скакалците опустошат всяка растителност в Мароко, започват да летят над Тунис и част от тях пресичат Средиземно море в най-тясната му част – при о.Сицилия. По неговото крайбрежие има навигационни и аеронаблюдателни станции, които с радарите си улавят и ятата скакалци, които летят ниско и бавно. В такива случаи особено подходящо е да се напръскат с Немските ефективни микроорганизми /ЕМ/ или руският Байкал -ЭМ-1, които спират летежа им и те падат в морето за храна рибите, препоръчва Караджов.

Тези препарати били най-ефикасното и безвредно средство за борба с всички насекомни вредители, като не само ги унищожават, но и дезинфекцират причинителите на трансмисивни инфекции и зоонози.

Инсектицидите убивали пчелите

Професорът твърди, че в никакъв случай не трябва да се пръска с инсектициди, както гласи инструкцията в общините, защото те убивали пчелите.

В България са констатирани 40 вида кърлежи (пасищен, кучешки, говежди, костенурков и др.) които се активизират в зависимост от околната температура по различно време. Общо съществуват над 850 вида, по-голямата част от които са хамбарни вредители, обитатели на праха в нашите жилища, на растенията и паразити по пчелите.

При съмнения доксициклин

 Според професора, при съмнение, че сме разкъсали кърлежите се инжектира профилактично 200 мг доксициклин (на бременни и деца – амоксициклин или азитромицин). Изваденият кърлеж или част от него поставяме в шишенце, за да го покажем  на паразитолог, който по вида му може да ни ориентира с какво ни е заразил. При съмнение отиваме в ЦЗПБ на бул. Янко Сакъзов № 26, 4 етаж, в Референтната лаборатория по лаймска болест и лептоспирози.

Освен сред природата в големите градове носители на кърлежи са домашните любимци, както и бездомни кучета, котки, гълъби, коне, крави, овце, костенурки и др./А/

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА