Манол Тодоров, пчелар: Програма „de minimis” предоставя жълти стотинки на сектор “Пчеларство”

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Това, което със сигурност мога да кажа е, че програма „de minimis” е отворена за пчеларите, като по нея ще бъдат преразпределени 3.5 милиона лева. В целият сектор „Пчеларство” това са жълти стотинки. Това каза пчеларят Манол Тодоров във връзка с протеста на пчеларите, предава агенция “Фокус”. „В изработването на Националната програма за пчеларство, в която участвахме, се казва: „Възобновяване на пчелните кошери в общността”. Тези средства за цялото пчеларство са около 4.5 милиона лева и се разпределят между 1700-1800 души, като по-рано в нея участваха около 900 пчелари”, обясни той. „Високата смъртност, количеството на произведените пчелни продукти, падат надолу”, отчете Тодоров. „Официалната смъртност според информация на Българската агенция за безопасност на храните на пчелните семейства е 1%. Тоест официално смъртността е 1%, а неофициално над 30%”, каза Тодоров и поясни, че това доказва, че необединението на пчеларите води до колапс сектора.

“Проблемите в сектор „Пчеларство” са се натрупали през последните 25 години и няма как министър Десислава Танева с магическа пръчка да ги реши. Надявам се после и след като се обединим, че ще може да се работи по-лесно с Министерството на земеделието и храните, с тези хора, които ще изберем и ще представляват пчеларите”, обясни той. По думите му, най-големият проблем на сектор „Пчеларство” е, че само те са останали в черния негативен списък на Брюксел. „В него бяха пчелари, тютюнопроизводители, берачи на роза и на лавандула. Всички те днес са субсидирани. „Тютюнопроизводителите получават 105 милиона лева, берачите на роза ще получат по 100 лева на декар роза, субсидия има и за лавандулата”, посочи Тодоров. Според него работата на МЗХ и сектор „Пчеларство” е много затруднена, защото има много съюзи. „Създадоха се много асоциации, съюзи и сдружения, като една част от тях, с така наречените самоизбрали се председатели. Мога със сигурност да ви кажа, че тяхната членска маса не е повече от пръстите на двете ми ръце”, заяви той. Манол Тодоров допълни, че през годините тези хора не са си свършили работата. „По инициатива на евродепутатът Мария Габриел на 22 юни в Несебър се очаква да се съберат всички колеги и институции, които са заинтересовани най-после пчеларите да постигнат един консенсус за обединяване на сектора”, заяви Манол Тодоров.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА