Ловците тръгват за прелетен дивеч от утре

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Ловният сезон на пъдпъдък, гургулица, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина се открива утре- 8 август (събота), съобщиха от Изпълнителната агенция по горите (ИАГ).

За откриването на сезона става ясно от писмо на изпълнителния директор на ИАГ Мирослав Маринов, изпратено до регионалните дирекции по горите (РДГ), както и до ловните сдружения в страната . От ИАГ заявяват, че строго ще се следи за спазването на установените норми за ограничаване разпространението на АЧС по време на ловните излети, включително спазването на мерките за биосигурност и оповестяване за открити трупове на умрели диви свине.

Засилен контрол ще има и за използването на електрически звуковъзпроизвеждащи устройства, живи птици за примамка, ловни соколи и други грабливи птици, независимо от вида и произхода им, както и ловни хрътки и други забранени средства и методи за ловуване, съгласно Бернската Конвенция за опазване на европейската флора, фауна и природни местообитания.

От ИАГ напомнят още, че съществуват  следните норми за отстрел:

Преди откриването на сезона на места е започнало провеждането на инструктажи на ловците

Апелира се за стриктно спазване на дисциплина по отношение на ловното законодателство, както и за прилагането на неотложните мерки за неразпространение на АЧС по време на ловните излети. Най- важно остава опазването на човешкия живот и затова ловците е важно да не забравят, че на първо място стои безопасността- личната и на колегите им, особено в предвид извънредната епидемична обстановка у нас.

Ловният сезон ще трябва да се провежда с особена отговорност, предвид усложнената обстановка от АЧС. Задължително е да се спазват и определени санитарно- хигиенни правила, като се почистват и дезинфекцират ловните обувки след излет с това и сапун –след напускане на ловните територии и преди навлизане в населени места. Освен това трябва се почистват и ловните стикове и съоръжения, както и ловното облекло. Всички средства за дезинфекция трябва да се прибират в обезопасени опаковки и да не се изхвърлят сред природата или на нерегламентирани места за битови отпадъци, за да се предотврати възможност за разнасяне на заразата.

При намиране на трупове на диви прасета или други животни в неадекватно състояние е необходимо ловците да подадат незабавно сигнал на тел. 112 и да информират най- близкото горско, ловно стопанство или дирекция по горите за предприемане на съответните действия.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА