Лешник се хваща лесно от издънка

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Лешникът е много ценен висок листопаден храст, понякога дори с размери на дърво. У нас се срещат обикновена, цариградска и турска леска. Ценни са най–вече заради вкусните си плодове. С красивите си едри листа, които в началото са зелени, по–късно добиват жълт отенък и на края стават червени те са и украса на двора или парка. Ценното при леските е че не са взискателни към почвите стига те да не са песъчливи или заблатени. Макар да са светлолюбиви тези храсти виреят и на сянка. Цветовете са разделнополови и цъфтят преди есен торенеразлистването. Дори мъжките, които представляват увиснали цилиндрични реси, се обособяват още през есента. Женските са събрани по няколко в кичурчета и цъфтят в края на февруари.

7 непростими грешки, които правим всяка есен в градината

Може да се сади и през декември

За лешника е добре да се знае, че при основата на стеблото се развиват и подземни издънки. Здравите корени още в началните години развиват многобройни странични разклонения, разположени хоризонтално. На известно разстояние встрани те могат да се вкореняват. Това е практичен и лесен начин за есенно вегетативно размножаване. Дори през декември, ако почвата не е замръзнала, можете да си сложите лешник в двора. Хубаво е да изберете храст с по – едри плодове. Заровете го обилно с почва и така той ще престои до следващата есен. Като го освободите тогава от почвата ще забележите, че на места има вкореняване. Внимателно отделете с ножица вкоренените резници от майчиното растение.

варосване дървета
Варосването на дърветата: кога, защо, нужно ли е изобщо?

Ако не успеете да си засадите лешник сега, може да направите това и през април. Тогава се присаждане на калем. Като подложка се използва обикновената леска. Калемите вземете от храсти с по–едри и вкусни плодове. През пролетта се присажда “на кози крак”.

Натрупана шума ще запази дървото от мразове

Лешниците са уязвими на студа и за да не пострадат е добре да се предпазят. На помощ идват шума, слама, окосена суха трева, иглолиста или дребно нарязани клонки. С тези остатъци се покрива плътно около корените. Напролет освободете от покритието, добре окопайте и разрохкайте почвата.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама