Латвия и Гърция официално отказаха да отглеждат ГМО

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Латвия и Гърция засега са единствените държави в Европейския съюз, които официално са заявили, че не искат на тяхна територия да се отглежда ГМО царевицата MON810. Това съобщи Европейската комисия в прессъобщение.

Новото европейско законодателство позволява на всяка държава сама да реши дали да позволи отглеждането на ГМО на своя територия, дори и Европейската агенция по безопасност на храните да е одобрила даден продукт като безопасен.

Държавите, които желаят да бъдат изключени от общото правило, което позволява отглеждането на ГМО в ЕС, трябва да подадат такова заявление до Европейската комисия, както и до съответната компания-производител на продукта.

ГМО култури се отглеждат на територии в Америка и Азия. В Европа към момента се отглежда единствено царевицата MON810, но противоречието на Стария континент е голямо. Франция и Германия вече обявиха, че ще се откажат от отглеждане на ГМО. Докато правителството във Великобритания е „за“, това в Шотландия е на противоположното мнение. Наблюдатели коментират, че Европейският съюз позволи отглеждането на ГМО като част от планираното сключване на споразумение за свободна търговия между САЩ и ЕС.

В отговор на решението на Латвия от Monsanto са заявили: „искането на Латвия противоречи и подкопава научния консенсус по въпроса за сигурността на царевицата MON810 за човешкото здраве”.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама