Превърналите се в традиция Есенни салони за съвременно изкуство, които ще се състоят от 4 до 10 ноември в Поморие и Бургас, доказват как нетрадиционните форми на изкуството могат да привлекат дори в края на есента много млади хора и чуждестранни бизнес туристи в морските градове. Културните празници, които всяка пролет и есен се организират, съвместно с БТА, община Поморие и община Бургас, превръщат региона в културна сцена и атрактивна туристическа дестинация. Те удължават сезона и така генерират по-високи приходи за местната икономика, развиват инфраструктурата, създават нови работни места, предаде inews.bg.
Фестивалите и арт събитията, известни сред заетите в бранша като “постмодерен културен туризъм”, са доказано добра инвестиция, коментира Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма, цитиран от БТА. “Традиционният културен туризъм е свързан с посещение на исторически места и събития, археология и средновековна архитектура, затова той е монологичен. За разлика от него постмодерният културен туризъм е комуникативен, доста по-жив и свързан с креативността”, споделя опита си Румен Драганов.
Експертът обяснява как съчетаването на съвременното изкуство с културното наследство и природните дадености на България е в основата на успешна бизнес стратегия за хотелите у нас. По традиция в поморийските културни празници участват известни български писатели, художници, скулптури и филмови режисьори, като краят на всеки салон се увенчава с уникална изложба с творбите на всички автори. Редом с традиционните форми на изкуството обаче място намират и по-нестандартните изразни средства: пърформанси, инсталации, видеоарт, изкуството на говора, светлината, музиката. Пример в това отношение са организаторите на поморийските салони, които се стремят да подпомогнат връзката турист – творец в хотела и в окръжаващата среда – културни зали, читалища, улици и площади. Публичното пространство е едновременно част от декора, сцена за обмен на идеи и място за създаване на бизнес контакти.
Туризмът е огромно инвестиционно поле, което страната ни притежава благодарение на уникалното съчетание на природа, климат, местоположение и архитектурни обекти и находки. Освен традициите в летния и зимния туризъм у нас, страната ни има потенциал за развитието на целогодишен балнеолечебен и СПА туризъм. Според експертите България е с най-голямата концентрация на термални минерални извори в Европа. Поморие е едно от най-атрактивните курортни селища, които привличат голям инвеститорски интерес, наред с Хисаря, Баня, Велинград, Павел баня, Сапарева баня, Сандански. “Добрите СПА хотели са място за професионално прилагане на качествени услуги, но и точното място за култура”, коментира Румен Драганов. Фестивалите и интерактивните форми на изкуството са чудесна алтернатива на пакетните предложения и на масовото обслужване в туризма.