Комисията прие насоки за изпълнение на Новата стратегия за горите

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Фокус на насоките на ЕК са залесяването и опазването на старите гори

Горите са белите дробове на земята. Те играят жизненоважна роля за поддържането на здравето и благополучието както на хората, така и на планетата.

Европейскката Комисията публикува два набора от насоки в подкрепа на прилагането на Новата стратегия за горите , в рамките на по-широката рамка на Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие за 2030 г. , като същевременно подкрепя общата програма на ЕС за биологичното разнообразие. Тези насоки ще помогнат за постигане на целта за укрепване на защитата, възстановяването и устойчивостта на горите в ЕС, за да им помогнат да се адаптират към променящия се климат и да подобрят тяхното количество и качество. 

 

Имаме нужда от помощта на всички, за да излекуваме белите дробове на Европа. Днешните насоки ще помогнат за постигането на две ключови цели – от една страна, да защитим нашите първични и стари гори, от които са останали толкова малко в Европа, и от друга, да увеличим броя и качеството на горите, като следваме Принципът на „правилното дърво на правилното място“. Засаждането на дървета може да засили чувството за общност и ще позволи на поколения европейци да се радват на зелено наследство за години напред, заяви комисарят по околната среда, океаните и рибарството Виргиниус  Синкевичюс

Насоки за залесяване

Насоките за благоприятно за биологичното разнообразие залесяване, повторно залесяване и засаждане на дървета предоставят набор от практически препоръки в подкрепа на властите, собствениците на гори и земи, както и управителите и гражданското общество за по-добро прилагане на благоприятни за биологичното разнообразие проекти за залесяване, повторно залесяване и засаждане на дървета, включително на местно ниво.

Чрез активно засаждане и естествено възстановяване, тези насоки представляват един от ключовите етапи за изпълнение на обещанието на ЕС за 3 милиарда допълнителни дървета до 2030 г.

Картографиране и мониторинг на старите гори

Насоките за дефиниране, картографиране, мониторинг и стриктна защита на първичните и старите гори в ЕС предоставят практически насоки за лицата, вземащи национални политики и решения, които ще им позволят ефективно да идентифицират и защитят останалите първични и стари гори в ЕС.  Насоките определят критерии за идентифициране на първични и стари гори въз основа на списък от индикатори или принципи. Предлага се график за тяхното картографиране и стриктна защита.  

Първичните и старите гори са едни от най-богатите екосистеми в ЕС

Те съхраняват значителни въглеродни запаси и са от първостепенно значение за биоразнообразието и предоставянето на множество екосистемни услуги. Те осигуряват местообитание за много от застрашените и ендемични видове в ЕС и също са отлични примери за нашето природно наследство. Днес в ЕС тези горски площи са редки, често малки и разпокъсани. Те съставляват само 3% от общата залесена площ на ЕС и 1,2% от земята на ЕС. Разпределението им също е неравномерно: 90% от тези гори се намират в Швеция, България, Финландия и Румъния.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама