Кои държави имат най-голямо потребление на пшеница?

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

През 2020 г. световният пазар на пшеница възлиза на $ 295 млрд., като се увеличава с 3% спрямо предходната година. Тази цифра отразява общите приходи на производителите и вносителите (с изключение на логистичните разходи, маркетинговите разходи на дребно и маржовете на търговците, които ще бъдат включени в крайната потребителска цена).

добиви, МЗХГ, Agrozona.bg
През 2020 г. средната износна цена на пшеницата възлиза на 241 долара за тон, изравнявайки се с предходната година.

Китай с 280 млн. тона представлява страната с най-голям обем на потребление на пшеница, което е 31% от общия обем. Освен това потреблението на пшеница в Китай надвишава трикратно цифрите, регистрирани от втория по големина потребител, Индия -105 млн. тона. Третата позиция в тази класация е заета от Русия с 66 млн. тона и дял от 7,2%.

От 2012 до 2020 г. средният годишен темп на растеж на обема в Китай възлиза на + 1,6%. В останалите страни средните годишни темпове бяха, както следва: Индия (+ 1,4% годишно) и Русия (+ 14,6% годишно).

В стойностно изражение Китай (123,6 милиарда долара) също води пазара безапелационно. Втората позиция в класацията е заета от Индия (27,7 млрд. Долара), следвана от Русия.

Страните с най-високи нива на потребление на пшеница на глава от населението през 2020 г. са Русия (455 кг на човек), Франция (331 кг на човек) и Великобритания (266 кг на човек).

В стойностно изражение най-големите доставчици на пшеница в световен мащаб са САЩ (6,3 млрд. Долара), Канада (6,3 млрд. Долара) и Русия (2,9 млрд. Долара), като заедно представляват 46% от глобалния износ. Тези страни са последвани от Франция, Аржентина, Германия, Украйна, Полша, Румъния, Литва, Австралия, Казахстан и Унгария, които заедно представляват още 40%.

Внос на жито по държави

През 2020 г. доставките на пшеница от чужбина намаляват с -8,1% до 167 млн. тона, като падат за втора поредна година след тригодишен растеж. В стойностно изражение вносът на пшеница се свива леко до 39,9 млрд. долара през 2020 г.въглехидрати, здраве, Agrozona.bg

През 2020 г. Египет (9,6 млн. Тона), Китай (8,2 млн. Тона), Италия (8 млн. Тона), Индонезия (7,2 млн. Тона), Алжир (7 млн. Тона), Бразилия (6,6 млн. Тона), Филипините (5,7 млн. Тона) , Япония (5,4 милиона тона), Мароко (4,9 милиона тона), Нигерия (4,7 милиона тона), Холандия (4,4 милиона тона) и Испания (4,1 милиона тона) представляват основния вносител на пшеница в света, генерирайки 45% от общ внос. Мексико с 4 милиона тона заема незначителен дял от общия внос.

От 2012 г. до 2020 г. най-големи са увеличенията в Китай, докато покупките за останалите глобални лидери са имали по-скромни темпове на растеж.

Като стойност най-големите пазари за внос на пшеница в световен мащаб са Египет (2,7 млрд. Долара), Китай (2,3 млрд. Долара) и Италия (2 млрд. Долара), с общ дял от 18% от световния внос.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА