Всяка зелка е с различна глътка, как да поливаме

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Зелевите култури са сред любимите на българската трапеза. Кой не обича кисело зеле пред зимата. За да получите качествена реколта от главесто зеле, броколи, карфиол, трябва да знаете как да го поливате и колко вода да доставяте в точния момент. Най-известното, главестото зеле, пие най-много влага в момента на завиването на зелките. За късното зеле точният момент за даване на вода е през август и септември. Това е времето, в което се полива всяка седмица с обилно количество вода. Но трябва да бъдете нащрек – тази култура не понася преовлажняване и заблатяване на почвата, защото така се влошава въздушно-газовия й режим. При тези условия се прекъсва растежа, растенията закържавяват и по листата им могат да се появят виолетови петна. Те са сигурен признак за лошо воден режим. Едновременно с поливката зелето може да се подхрани с размит в поливната вода пресен оборски тор.

Въздушната влажност също има голямо значение за успешното отглеждане на късното зеле. При ниска, 30-40% атмосферна влажност, растенията завяхват дори при добра влага на почвата. Особено полезно е дъждуването в момента на завиване на зелките. Можете да го съчетаете с напояване с течаща вода.

Рецепта за цветното зеле

Братовчед на зелето, карфиолът се смята за най-жадният в цялото семейство. Когато влагата във въздуха и почвата е ниска, растежът на листните розетки се забавя и главите остават с ниско качество. Най-оптимални са почвена влажност над 80% и въздушна влажност над 85%. Много важно е през август-септември посевът от цветно зеле изобщо да се засушава. Много добър метод за овлажняване е дъждуването. Това ще гарантира формирането на качествени глави.

Много полезно по това време за цветното зеле е и подхранването с размит във водата пресен оборски тор. Той дава на растенията не само необходими хранителни вещества, но и мулчира почвената повърхност, като я запазва от бързо просушаване и предпазва от образуването на почвена кора.

Дозирайте правилно

И останалите зелеви култури – броколи, брюкселско и китайско зеле също трябва да бъдат обгрижвани през цялото лято по отношение на водата. Броколите са по-сухоустойчиви от карфиола, но и при тази култура ще трябва да поливате на 7-10 дни. Брюкселското зеле обаче е доста чувствително към високите летни температури и засушаването. Малките зелчета ще станат плътни, ако напоявате всяка седмица, ще се радва и на дъждуване. При напояване на китайското зеле трябва да се много внимателни. Не бива да се застоява вода около насажденията, тъй като това може да причини загниване на стръковете.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА