Кланиците получиха 290 хил. лв. за реализация на българско агнешко месо

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Те са изкупили над 29 000 агнета и ярета от родни производители

Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) изплати 290 810 лв. на 14 кланици по помощта de minimis за компенсиране на част от разходите за транспорт, логистика и реализация на месо от дребни преживни животни в търговската мрежа през 2022 г. Приемът по схемата продължи от 18 април до 20 май като съгласно указанията плащанията трябва да се извършат до 20 юни.

Подпомагане получиха кланици, фигуриращи в националния електронен регистър на БАБХ за предприятия с одобрение за търговия с храни от животински произход със страните-членки. Те са изкупили над 29 000 агнета и ярета от родни производители.

Животните са закупени от животновъдни обекти на земеделски стопани, които са били допустими за подпомагане по една от следните схеми през Кампания 2021, а именно:
– Преходна национална помощ за овце-майки и/или кози-майки, необвързана с производство (ПНДЖ3);
– Схема за обвързано подпомагане за овце-майки и/или кози-майки в планински райони;
– Схема за обвързано подпомагане за овце-майки и/или кози-майки под селекционен контрол.

Ставки по схемата

Единичната ставка за подпомагане на кланица е 10 лв. за едно закупено и заклано дребно преживно животно. За да получи подпомагането кланицата следва да е закупила от земеделски стопанин дребно преживно животно на цена не по-ниска от 7,50 лв./кг. живо тегло без ДДС. Кандидатите по схемата са подпомогнати за разходи за постъпили в кланица живи животни след 22 март 2022 г.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама