Тя е сред най-непретенциозните растения
В семейство Амарантови има едно много интересно растение, което е родено на езерото Титикака. Това е киноата. Ареалът на разпространение в природата на културата са високите склонове на Андите, където почвите са бедни, а климатът е суров. Като хранителна култура киноата става известна преди повече от 3000 години. Днес киноата може да се отглежда навсякъде по света, а новият климмат, който обещава все повече суша, кара много хора да се обърнат към нея. Непретенциозността на културата към условията на отглеждане, високата хранителна стойност, съдържанието на вещества с лечебен характер, предоставят днес широка перспектива за разпространението и отглеждането й в проблемни за земеделие региони по целия свят.
Отчитайки ареала на разпространение и особеностите в условията на естествено развитие, културата се нуждае от песъкливи почви с ниско плодородие и много широка устойчивост на нивото на киселинност на почвите. В градината киноа може да се разположи на субстрат с киселинност рН=4,8 до рН=8,5.
Кълни за 5 дни
Търпелива по отношение на температура по време на растежа и развитието си, киноа се нуждае от определени почвени условия за покълване. Рационален срок за засяване се смята периодът, когато почвата на слой от 5-15 см се затопли до 6-8 градуса. Обикновено това става през април. Ако пролетта е къса и гореща, температурата на почвата превишава 8 градуса, семената трябва да се държат 2-3 дни във фризера и да се засеят замразени. Без такава подготовка в горещите дни поници няма да се получат. Дълбочината на засяване обикновено е между 0,5 и 1,5 см. Разстоянието между редовете е 40-60 см. Растенията се получават огромни – повече от човешки ръст. При изкуствено сгъстяване реколтата се намалява. Младите зелени растения, които се изваждат от почвата при прореждане, могат да се използват за приготвянето на витаминозни пролетни салати. При нужда се прави второ прореждане след 10 дни.
След засяване почвата е най-добре да се овлажни и да се мулчира. Растенията започват бързо да се развиват, но когато достигнат височина от 30 см забавят растежа си. Обикновено вегетацията на културата продължава от 90 до 120 дни в зависимост от сорта.
Развивайки дълбокопроникващ основен корен, киноата практически не се нуждае от поливане и се отнася към едногодишните сухоустойчиви култури, които могат да се отглеждат в условията на новия климат. Културата може да се развива и само с едно поливане в периода от масовите поници до трети същински лист. Встъпвайки във фазата на развитие, растенията започват да формират много бързо зелена маса, развивайки красиви метлички и цъфтейки.
Увеличете реколтата д 20%
Киноата е самоопрашваща се култура, но кръстосаното опрашване увеличава реколтата от 10 до 20%. След цъфтежа образува високи свещоподобни метлички с бял, жълт и червен цвят, които се състоят от отделни гроздове. Цветовете в съцветията са бяло-жълти, дребни. Семената на културата са дребни – до 3 мм в диаметър. Консистенцията на семената е много нежна и в зависимост от сорта окраската им оже да бъде бяла, жълта, оранжева, розова, червена, черна.
Ползите
Древните инки наричат това растение „майка на всички зърнени” заради полезните и лечебните му свойства. По състав и степен на усвояемост диетолозите приравняват киноа на майчиното мляко и я смятат за незаменим диетичен продукт при безглутенова или протеинова диета, а също така и при алергии. Културата няма равни на себе си храни по съдържание на витамини от група В, А, Е, С, К, РР, D и др. В състава на плодовете влизат протеини и аминокиселини, които помагат за бързото заздравяване на рани. Свойствата на киноата не свеждат до едно и две. Тя влияе положително на нервната система, използва се при лечение на стомашни проблеми, очиства организма от шлаката, има антираково действие и др.