Как да си отгледате ревен – най-ранният пролетен витамин

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Листата и дръжките на ревена са една от първите полезни зеленини, които можете да намерите в градината. През пролетта ревенът може да замени ягоди и плодове, при това във време, когато градината все още цъфти. Дръжките на ревена съдържат голямо количество витамини и минерални вещества.  А младите листа могат да се използват за пресни супи.

Ревенът е подходящ и за приготвянето на сладко, кисели, желета, пюрета, мармалади, сок, който се използва вместо оцет.

Имате възможност да си засадите ревен? Садете, няма да съжалявате. Това е непретенциозно растение, което от втората-третата година ще плододава в ранни срокове. Размножава се чрез делене на храста. За тази цел старите храсти се разделят на няколко части с корени. Садят се и под короната на дървета. Много слънце не е нужно на тази култура. Но ако нямате такава възможност, можете да размножите растението и чрез семена. Те се държат 3-5 дни във вода, след това се слагат на влажна тъкан и се държат така, докато не покълат. За засаждане семената се слагат в малка леха с песъклива почва или богата на угнил оборски тор. Редовете трябва да са на 30 см един от друг, а семената се слагат в реда през 10-15 см. Когато храстите израстат и укрепнат, те се пресаждат на постоянното им място. Там разстоянието между храстите е 80-100 см.

Не забравяйте, че ревенът обича водата. Ако не достига влага, той ще отслабне и няма да даде толкова дръжки, но няма да загине, дръжките ще загрубеят и няма да са особено вкусни.

За да получите нежни дръжки, трябва да загърляте. Такива дръжки избледняват и са особено нежни.

Храстът на ревена ще живее около 10-12 години, след което трябва да го разделите на части и да го засадите в свежа почва. Събирайте реколтата, когато дръжките достигнат 20-30 см. Те не се режат, а се чупят, като наведнъж не се взимат повече от 3-4 от най-едрите. Ако се появят цветоноси и не са ви нужни семена, трябва да ги изрежете, за да не отслабват растението.

Спрете с прибирането на дръжки през юли, до октомври храстът ще окрепне. В края на октомври-ноември всички листа се откършват и под всеки храст се внася по кофа угнил оборски тор и 100 г минерален комбинират тор. След това храстите се подготвят за зимен покой.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА