Източнобалканската свиня – богатство за гората и за хората

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Източнобалканската свиня е автохтонна българска порода, специфична за страната ни и неразривно свързана с широколистните горски територии в Източния Балкан и Странджа, разказа Радостина Донева, председател на Асоциацията за развъждане и съхранение на Източнобалканската свиня. Източнобалканската свиня е черна на цвят. Отглежда се изцяло на свободна паша. Според исторически данни този начин на отглеждане е характерен за нашите земи още от времето на Аристотел, каза Радостина Донева. Понеже през всичките тези столетия традицията почти не е променена, животното е запазило силни връзки с гората и все още е част от горската екосистема.

Без спринцовки

Вярва се, че породата е носител на ценни гени, които я правят силно адаптивна към промени в околната среда. Благодарение на храненето, богато на растителни мазнини, основен източник на които са жълъдите, месото на Източнобалканските прасета съдържа по-голямо количество Омега 3 ненаситени мастни киселини в сравнение с това на промишлено отглежданите свине. Полезно е за човешкото здраве и има благотворно действие върху сърдечно-съдовата система. Има наситен червен цвят и специфичен вкус, обясни Донева. Животните се отглеждат без каквито и да е медикаменти и изкуствени хормони: „Фермерите са горди, че в техните стопанства няма нито една спринцовка“, каза още Радостина Донева.

Не само месото, но и всичко останало от Източнобалканските свине може да бъде оползотворявано, обърна внимание още председателят на асоциацията. Важен продукт е мазнината, която намира няколко приложения: като топена свинска мас – в хлебарството, придава на пекарските изделия характерен пръхкав вкус, използвала се от местните като натурална козметика, включително за бебета. Тъй като няма никакви медикаменти в отглеждането на животните, мазнината може да се влага включително и в биокозметика, каза Радостина. Четината и кожата на животните са подходящи за изработване на сувенири и разнообразни аксесоари.

Пазят посевите от диви животни

%d1%81%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%b5Източнобалканската свиня се отглежда в буферни райони между местообитанията на дивите животни и посевите и там тя изпълнява важна роля за опазване на реколтата. Тъй като при пашуването си свинете се придружават от пастир, този начин на отглеждането им предотвратява безконтролното навлизане на диви животни в посевите и намалява загубите за земеделците. В противен случай би се увеличил съществено хранителният ресурс на дивите животни, което да доведе до увеличаване на тяхната популация. „В този смисъл Източнобалканската свиня играе ролята на регулиращ фактор за популацията на диви животни в района и върху устойчивостта на горската екосистема“, каза Донева.

Още предимства за околната среда

Породата има и друго благотворно влияние за екосистемата – с ровенето си свинете аерират горния почвен слой. С движението си в търсене на храна (на ден изминатото разстояние може да достигне 30 км), свинете разпръскват семена, с което спомагат за възпроизводството на горската растителност.

В допълнение, отглеждането на свинете не изисква електрическа, газопреносна или водопреносна инфраструктура. Не се използва енергия нито за отопление, нито за осветление или охлаждане. При добрите практики на отглеждане, когато животните не превишават оптималния брой за единица площ, няма и натрупване на тор и замърсяване на почвата с нитрати. Съответно отпечатъкът за околната среда е сведен до минимум.

Положителен социален ефект

Отглеждането на Източнобалканската свиня може да осигури поминък на местното население в горските и полупланински райони на Източна България. Стимул за развитие на отглеждането ѝ би било прилагането на схемите за качество на Европейския съюз, посочи Радостина Донева. Понастоящем месото от Източнобалканска свиня е потенциален кандидат за защита по европейските схеми за качество. От края на октомври защитата му е по-реална, след като беше публикувано решение за изпълнение на Европейската комисия, с което се определят условията за доставки на продукта към другите държави-членки на ЕС. Месото е част от кампанията на евродепутата Момчил Неков „Да защитим българския вкус“. От офиса на Неков припомнят, че от 2007 г. износът на месо от Източнобалканска свиня е бил забранен, заради ветеринарни съображения, свързани със спецификата на отглеждане на животното.

Анета Стефанова

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА