Изпращаме мекото време, декември започва със застудяване

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

През следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще бъдат с повишена динамика. В началото на периода те ще се определят от меко за сезона време, със средноденонощни температури в по-голямата част от полските райони около и над биологичния минимум, необходим за вегетацията на зимните житни култури и зимната рапица, съобщи Дукена Жолева, агрометеоролог при Националния институт по метеорология и хидрология.
В края на ноември и началото на декември се прогнозира съществено понижение на температурите и промяна в агрометеорологичните условия. Очакваното застудяване ще доведе до затихване, а във високите полета и Предбалкана, където се прогнозират валежи и от сняг – и до прекратяване на вегетационните процеси при есенниците. Изключения ще има на места в югоизточните райони и по Черноморието, където при зимните житни култури ще се наблюдава слабо изразена вегетация.

Развитие на посевите

В началото на декември при засетите в агротехнически срок, през октомври, посеви с пшеница ще се наблюдава фаза братене, в която зимните житни култури успешно зимуват. Фаза трети лист  ще преобладава при посевите засети в началото на ноември. Неукрепнали, във фаза поникване и начално листообразуване са късно засетите, в средата на ноември, посеви. При рапицата фаза розетка, подходящата фаза за зимуване, ще се наблюдава при посевите засети в началото на есента.

Подобряване на влагозапасите

През следващия период се очакват валежи и подобрение на влагозапасите в горните почвени слоеве. Вследствие поднормените ноемврийски валежи, почвените влагозапаси в 50 и 100 cm слой при пшеницата в по-голямата част от страната са необичайно ниски за сезона – на места в източните и крайните южните райони под 60% от ППВ (агростанциите Сандански, Хасково,  Сливен, Разград).

В началото на  следващия период условията ще бъдат подходящи за засаждане на овошки и за извършване на есенните растително-защитни пръскания при овощните култури.

За предпазване на овощните култури от зимните студове, за унищожаване на лишеите и мъховете, за отблъскване на миризливия дървесинояд и дървесницата е необходимо ствола и дебелите клони на дърветата се обработят с 20% варна каша към която се прибавя малко глина.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА