Избирайте препарати с ниски карантинни срокове за овошките

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Борбата с вредителите по овощните дръвчета става с препарати с ниски карантинни срокове. Eдин от тези неприятели е ябълко-плодовият червей. С такива препарати се пръскат дръвчетата, чието зреене предстои, като късните череши и ранните кайсии например. Тези препарати са интервални, което означава, че в период за 10 дни овощните дръвчета трябва да се пръскат с от 2 до 4 мл на 10 литра вода. Най-често земеделските производители имат проблем с листните въшки или пък с червените листни петна, съобщи агрономът Генчо Генов, цитиран от радио Фокус. По думите му за листни въшки се предлагат и препарати, които се използват и за борба с колорадския бръмбар при картофите. Генов заяви, че борбата срещу листните въшки трябва да се води редовно, тъй като в противен случай може да се стигне до получаване на по-малко и по-нискокачествена плодова реколта. Той допълни, че икономически най-опасните видове листни въшки по овошките са зелена ябълкова листна въшка, зелена цитрусова листна въшка, ябълково-живовлекова листна въшка, червеногалова листна въшка, ябълково-житна листна въшка, крушова листна въшка и кръвна въшка. Агрономът добави още, че листните въшки развиват над 10 поколения през годината, което показва и тяхното постоянно присъствие в овощната градина. Веднага след като се установи, че дръвчетата са нападнати от листни въшки, трябва да се предприемат мерки, като не бива да се допуска листата на дърветата да се завият, тъй като тогава борбата е много по-трудна.

Всички плододаващи дръвчета, независимо какви са – дали са с меки плодове, а особено те – вишни, череши, сливи, праскови, кайсии, трябва да бъдат третирани с препарати против ранно кафяво гниене. Най-добрият препарат за тази цел е с метил токсин, каза още специалистът. По думите му твърдите плодове, които са семкови – ябълки, круши, дюли, трябва да бъдат третирани с препарат, който помага да се пребори струпясването. Генов отбеляза, че само такива препарати могат да помогнат при борбата с повишената въздушна влажност. Той допълни, че още през пролетта редуването на много слънчеви с много дъждовни дни е провокирало развитието на много болести при овошките. Генов подчерта, че при ябълките двете най-често срещани болести са струпясването и брашнестата мана, като и срещу двете болести третирането е неколкократно. Той добави, че при прасковата най-разпространеното заболяване също е брашнестата мана, а при сливата най-често срещаната болест е сачмянката.

Още полезни съвети за домашната градина:

Как да си направим сами пестициди

Английска сол за по-едри домати и красиви рози

 

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА