Срокът за изпълнение по подмярка 4.1 няма да бъде удължен
„След драматичното изказване на министър Дончев, че второ плащане по ПВУ няма да има, това притесни много хора. Ние всички знаем, че плащането за земеделието е пето. Това притесни хората-онези, които имат проекти, онези, които са ги изпълнили и са подали заявки за плащане. Заявките за плащане се изплащат. Надяваме се това да продължи.“ Това заяви по време на 11-тата Национална среща на земеделските производители в България Ивайло Тодоров, управител на Агробизнес Консултинг ЕООД, който беше модератор на панел „Инвестиции“ по време на дискусиите.
Какво се случва с приемите и извънредните приеми? Докъде са стигнали проектите по ПВУ? Има ли остатъчни пари от неизпълнени проекти? Ще има ли разсрочване на сроковете, които предстоят?
Отговор на тези въпроси даде Ива Иванова, изпълнителен директор на ДФЗ-РА.
„По Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) бяха подадени над 4000 проектни предложения , които успяхме да обработим в рамките на 3 месеца. Към момента има 1517 сключени договора като при само 4 от тях има молба за прекратяване. Усвоеният ресурс е за близо 600 хил. лв. Като заявки за плащане към момента са подадени близо 700, а 400 вече са разплатени. Останалите са в процес на обработка,“ каза Иванова.
„Крайният срок за изпълнение на тези проекти е 30 юни тази година. Има едно допълнително изискване-минимум 4 месеца по-рано да бъдат подадени молби за вписване на изпълнител. При 85 проекта сме установили, че не се е случило това изискване и тези договори ще бъдат прекратени. Това би освободило един ресурс на стойност близо 16 млн. лв. Тези средства биха достигнали до проекти, които са получили 56 точки при критериите за подбор. Дори е възможно да се стигне до 55 точки за някаква малка част от тях. Това е по отношение на разплащането до момента. За да може да се сключат допълнителните договори, е необходимо да се удължи крайният срок за изпълнение на ПВУ,“ обясни Иванова.
„Ако се освободи този бюджет, ще има много кратък период, даже невъзможен период за изпълнение. Срокът би трябвало да бъде удължен,“ разясни Тодоров.
„Ние от Асоциацията на земеделските производители в България може да направим предложение този срок да бъде удължен. За да обобщим: Проблеми с плащанията по ПВУ няма, нищо, че има общ проблем по Плана за възстановяване. Няма и чак толкова отказали се проекти. 85 проекта са 5% от проектите, които няма да бъдат изпълнени,“ обобщи Тодоров.
Целевите приеми по подмерки 4.1 и 4.2 на Програмата за развитие на селските райони
„Тъй като това е последната година за прилагане на Програмата за развитие на селските райони, наш основен акцент в работата е именно успешното завършване на всички проекти. Текущите приеми по подмерки 4.1 и 4.2 се обработват успоредно. И при двата от тях е сформирана оценителна комисия за разглеждане на проектите на етап административно съответствие и допустимост. По процедурата по подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ в момента се обработват 162 проекта. Изпратени са всички първи уведомителни писма за нередности. Това, което предвиждаме като краен срок за сключване на договори или по скоро за стартирането е към края на този месец,“ заяви Иванова.
„Ситуацията с целевия прием, който е за напояване по подмярка 4.1 , е аналогична. Там също са изпратени всички писма. Тази процедура е по-тежка и изисква повече документи. Забелязваме, че кандидатите не могат да се снабдят с голяма част от документацията. Очакваме тази процедура да приключи до края на месец април,“ разясни Иванова.
Изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие“ сподели, че няма как да бъде удължен срокът за изпълнение.
„ Той към момента е септември 2025г. , но както казах Програмата за развитие на селските райони приключва през настоящата година. Ние трябва да извършим всички плащания и оторизации до края на 2025г.,“ обясни Иванова.
„Министър Тахов заяви, че срокът за подмярка 4.2 е удължен до септември. Ние като Асоциация изпратихме две писма с молба за удължаване на срока по 4.1. Има ли решение за 4.1?,“ попита Тодоров.
„В общи линии трябваше да направим избор коя от процедурите да бъде с удължен срок. Казусът беше между подмярка 4.1 и 4.2. Стартирана е процедура по удължаване на срока на подмярка 4.2, тъй като това са проекти с по-големи инвестиции. Голяма част от тях включват строително монтажни работи и необходим по-дълъг период за изпълнение. Освен това договорите по тази подмярка бяха сключени юли 2023г. , за разлика от тези по подмярка 4.1, които бяха сключени януари 2023г. По-скоро ще мислим за оптимизация на процесите по подмярка 4.1 , но не и на удължаване на срока ,“ разясни Иванова.
„В такъв случай трябва да се мисли в посока удължаване на срока по ПВУ, защото тези заяви ще дойдат пак в ДФЗ и пак в същия период,“ препоръча Тодоров. “Там очакваме 930 заявки и това е най-добрият вариант”, сподели Иванова.
Последна година на Програмата за развитие на селските райони
„Това, което разплатихме през 2024г. беше рекорден финансов ресурс от близо 3.8 млрд. лв. над 2 млрд. бяха разплатени по директни плащания, над 651 млн. по Програмата за развитие на селските райони, около 80 млн. лв. по пазарните мерки. Това, което предстой като плащания за 2025г. е в размер на над 4.5 млрд. Тъй като това е последна година по ПРСР, апелирам в момента, в който кандидатите имат възможност да подават заявки, да го правят. Очакваме около 3000 заявки само по Програмата за развитие на селските райони. Тази година имаме да разплащаме и 930 заявки по ПВУ. 2025 г. ще бъде и първата за разплащане по интервенциите за Стратегическия план,“ обясни Иванова.
Тя обясни, че до момента по ПРСР са сключени над 13 хил. договора като стойността на субсидията е над 4.34 млрд. лв. това, което е разплатено по всички мерки, включително и директните плащания е 5.87 млрд. лв.
“Всички земеделски производители са с най-голям принос по усвояване на бюджетите по ПРСР. И ние трябва да насочваме средства там, където има истински проекти,“ коментира Тодоров.