Ивайло Тодоров: АЗПБ подкрепя намаляване на интензитета на финансовата помощ по 4.1 и е против намаляване на максимума на финансирането

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
6 Минути

Най-вероятно и КРИБ ще излезе с подобна позиция

Както „Агрозона“ вече съобщи, МЗХ представя възможности за промени във финансовите условия по подмярка 4.1. Какво мисли браншът за предложенията на министерството – попитахме Ивайло Тодоров, изпълнителен директор на Асоциацията на земеделските производители в България.

– Как ще коментирате предложените от Министерството на земеделието промени?

– От министерството отново предлагат да се правят сериозни промени в Програмата за развитие на селските райони и особено в мерките, които се отнасят до земеделските производители, без да се предоставят на браншовите организации и на заинтересованите от сектора каквито и да е анализ, статистика и мотиви. От разговорите си с ръководството на МЗХ разбираме, че мотивът е да се разпределят повече средства към повече хора. Това според нас не е достатъчно основание и не е достатъчен мотив за толкова сериозни промени.

– Според Вас тези промени няма да са от полза на земеделските стопани?

– Не е ясно дали тези промени ще са от полза за земеделските стопани, при положение, че няма анализ и няма добре разработена стратегия какво се случва, след като се направят промените.

– Каква е позицията на АЗПБ относно предложенията на министерството?

– Позицията на асоциацията е в подкрепа на намаляване на интензитета на финансовата помощ и против намаляване на максимума на финансирането. Максимумът по мярката беше намален един път и то в двоен размер от първоначалното предложение на земеделското министерство – когато се разработваше програмата, беше предложено максималният праг да е 3 млн. евро. Това като сума беше искано от браншовите организации в сектора още в предходния програмен период по мярка 121. Въпреки факта, че разходите и инвестициите на земеделските производители се увеличават постоянно, седем години по-късно бюджетът отново се намали наполовина. За разлика от предния път обаче, когато намалението беше от Брюксел, в този програмен период сумата беше намалена от 3 млн. евро на 1,5 млн. евро с вътрешнодържавно решение. На този фон сега отново се предлага редуциране на средствата до 1 млн. евро. Ние считаме, че инвестициите, особено в приоритетните сектори, са твърде тежки за земеделците и ако искаме да има нови сериозни инвестиции във ферми, оранжерии, овощни градини и съответната инфраструктура – напояване, огради, пътища и съхранение, трябва да знаем, че това няма как да се случи с намаляване на средствата по мярката.

– Позицията на АЗПБ представена ли е вече в МЗХ?

– Все още не сме представяли официално позицията си. Съгласуваме с партньорски организации. Вчера имаше заседание на Комитета по земеделие и храни към Конфедерацията на индустриалците и работодателите в България (КРИБ). АЗПБ членува в КРИБ, там също представихме позицията си, колегите от Комитета бяха на подобно мнение. Най-вероятно и КРИБ ще излезе с подобна позиция – ще подкрепи намаляването на интензитета на финансирането и няма да подкрепи намаляването на максимума. Може би изниква въпросът защо сме съгласни да се намали интензитетът? Наистина има интерес към мярката. Логично е когато има интерес към нещо, да се повиши цената му, а реално цената на тези проекти е собственото участие. С намаляването на интензитета се увеличава собственото участие и така се селектират истински сериозните земеделските производители и сериозните намерения.

– Тоест ще бъдат отсети фермерите, които действително ще извършат посочените в проектите инвестиции?

– Считам, че всички, които започват да правят проекти, реално имат намерения да инвестират, но на практика трудно стигат до финансиране. Намаляването на интензитета на финансирането ще отсее тези, които действително имат възможност да финансират съответните инвестиции.

До 18-и декември е срокът, в който браншовите организации трябва да представят пред Министерството на земеделието позициите си относно предложенията за промяна във финансовите условия по подмярка 4.1.  Мислите ли, че до края на годината ще има яснота какво ще се случва – дали и как ще се променят условията?

Предвид темповете, с които се работи, смятам, че няма да има яснота до края на годината. На практика мярката е предвидена да се отвори през юли следващата година – време има, но все пак ние ще настояваме министерството да обяви решението си, да направи съответните нотификации и административни процедури, за да могат земеделците са преценят инвестиционните си намерения като мащаб и да ги съобразят с размера на евентуалната субсидия като процент.

Пред „Агрозона“ Ивайло Тодоров каза и, че Асоциацията на земеделските производители в България ще предложи на Министерството на земеделието да се направи ревизия на мярката, за да се видят пропуските и да се идентифицират критичните моменти в наредбата за прилагането й, които създаваха проблеми при приема на проекти. Важно е да се потърси анализ и от фонд „Земеделие“ – какви са трудностите при оценката на проектите, защото очевидно има проблеми, коментира Тодоров. „Нужно е да се направят корекции в наредбата, а ние ще настояваме за корекции и в критериите за оценка, така че те да бъдат по-справедливи и по-балансирани при следващия прием по тази мярка.“, допълни той.

Анета Стефанова

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА