Италия и Словакия призовават за преосмисляне на ОСП в светлината на войната в Украйна

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
6 Минути

Словакия и Италия призоваха за коригиране на Общата селскостопанска политика (ОСП), включително за отлагане на политиката и преразглеждане на зелените амбиции на ЕС, на фона на опасенията от продоволствена несигурност, причинена от войната в Украйна.

От своя страна, министерството на земеделието на Словакия (MPRV) каза пред EURACTIV Словакия , че вярва, че ще бъде „необходимо да се преразгледат и частично коригират“ целите на водещата хранителна политика на ЕС, стратегията “От фермата до вилица (F2F) и стратегията за биологично разнообразие предвид продължаващата война между Русия и Украйна и „очевидното въздействие на силно ограничената търговия с агрохранителни стоки (главно внос) върху селското стопанство на ЕС“. „Най-важното е да се гарантира продоволствената сигурност“, подчерта говорител на министерството.

Правейки това, словашкото министерство на земеделието (MPRV) добавя своя глас към нарастващия списък на онези, които призовават Европейската комисия да направи промени във водещата хранителна политика на ЕС, стратегията от фермата до вилица (F2F), заедно със стратегията за биологично разнообразие.

Въпреки че имаше първоначални признаци , че Комисията може да разгледа това като опция, сега тази възможност категорично се отхвърля от изпълнителната власт на ЕС.

Въпреки това, докато Комисията остава непоколебима в своите зелени амбиции, Словакия все още има една карта в ръкава си –  да коригира съответно своя национален стратегически план за Общата селскостопанска политика (ОСП).

Европейската комисия беше твърда в решимостта си да продължи напред с целите на ЕС за устойчива храна на първата експертна среща по продоволствена сигурност тази седмица, въпреки нарастващите страхове около недостига на храна, причинен от войната в Украйна, съобщава EURACTIV.

Националните стратегически планове (НСП) са една от основните новости на реформираната Обща селскостопанска политика (ОСП), програмата на ЕС за субсидиране на земеделието, която ще се изпълнява от 2023-2027 г. И това изглежда е вариант, който вече е на масата, според словашкото земеделско министерство.

„Словакия ще се присъедини към съвместната процедура и ще приложи необходимите корекции в своите намерения“, казаха от министерството на въпрос за промяна на плана си за ОСП.

Промените могат да се отнасят например до „добавяне на интервенции, които също така ще включват дейности за смекчаване на въздействието на настоящата ситуация и възможни инструменти за компенсация за словашки първични производители и преработватели“, обясниха от министерството. Не е ясно обаче дали Словакия може да използва възможността да отслаби своите екологични и климатични амбиции, които са заложени в плана за субсидиране.

Италия е още по-радикална

Междувременно Италия направи крачка по-далеч и в момента обмисля възможността за „пренасочване“ на новата ОСП, за да подкрепи стратегически селскостопанското производство и да отговори на опасенията за продоволствената сигурност.

В изслушване в националния парламент италианският министър на земеделието Стефано Патуанели заяви, че подкрепя отлагането на влизането в сила на мерките, въведени наскоро от ОСП, насочени към ограничаване на селскостопанското производство.

„Не става въпрос за промяна на определени решения, взети в ОСП, които са свещени, а за тяхното спиране“, обясни той в неделя (13 март) пред италианска радиостанцзия.

Правителството също така иска да увеличи процента на обвързаните с производството плащания за стратегическите производства, за които ЕС не е самодостатъчен, като растителни протеини и зърнени храни.

Италия е очертала решително радикален подход, тъй като според Патуанели е необходимо да се разреши заделените площи и всички пасища да се използват за продуктивни цели, дори ако те са частично заети от храстова растителност.

За да повиши производителността на селскостопанските храни, правителството проучва и възможността за премахване на законовото ограничение за увеличаване на поливните площи и въвеждане на нещо като нова държавна субсидия за цялата земеделска земя, за да смекчи увеличението на производствените разходи.

Поради тази причина Патуанели призовава ЕС да задейства схема за извънредна помощ по подобие на извънредното положение на COVID, за да разреши държавна помощ в дерогация.

Подобно разхлабване на държавната помощ на ЕС за земеделските производители беше въведено по време на пандемията, за да се подпомогнат секторите, които не са обхванати от мерките за подкрепа, установени в регламента за общата организация на пазара, който представлява защитната мрежа за земеделските производители в случай на пазарни кризи, противодействие, например, на срива на цените.

Промяна на правилата на играта

От своя страна, Комисията по- рано предупреди срещу подобен ход, заявявайки, че „не е разумно“ да се променят радикално плановете за ОСП и „да се спре процеса, следвайки нормалната му процедура“.

„Не променяте правилата по средата на играта“, каза служител на Комисията пред репортери в кулоарите на заседанието на комисията по земеделие на Европейския парламент.

Той добави, че Комисията разчита този процес да приключи, за да гарантира, че няма забавяне при прилагането на реформата на ОСП. Все пак чиновникът смята, че има място за някои повърхностни промени и „фини настройки“, благодарение на възможността за годишни изменения, функция, добавена, за да се гарантира известна гъвкавост в плановете през следващите седем години. „Винаги е възможно да се променят елементи от плана с годишни изменения през следващата година, но не и основните му елементи“, заключи служителят.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА