Италианските производители са притеснени от новото етикетиране на пастата

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Малките италиански производители са притеснени от новото етикетиране на пастата. Причината е  в задължителното включване в етикета на изделията – страната и мястото на произход на суровината. Това решение беше взето от италианския съд, а постановленията подписани от Министерствата на земеделието и икономическото развитие. Този ход бе приветстван от най-големият съюз на фермерите в Италия, но не и от Европейската комисия, която изрази притеснението си.

Италианският съд подчерта, че интересът на потребителите е на първо място. Италия е най-големият производител на макаронени изделия в света. Тя произвежда около 3,4 милиона тона паста годишно и изнася половината от нея. Всяка година макаронени фабрики използват 6 тона твърда пшеница. Но страната произвежда само 4 тона, това означава, че трябва да се внесат още 2 тона. Съществува и проблем, че не цялата италианска пшеница отговарят на изискванията за приготвяне на паста. По закон, всяко зърно трябва да отговаря на определени изисквания  – за цвят, размер, съдържание на протеини и глутен и др. Според Министерство на земеделието 30% от италианската пшеница не отговаря на тези стандарти.
“Единственият начин да се спаси италианското селско стопанство е да се съсредоточи върху качеството.”, каза търговската асоциация AIDEPI.
Директивата на ЕС относно информацията за храните, позволява на производителите доброволно да въведат страната или мястото на произход на определени храни. Комисията подкрепя този подход, тъй като не натоварва прекалено много производителите, пише Euractiv.
Някои държави-членки, включително Италия, Франция, Испания и Гърция, позволиха пилотно в етикетите да се включи произхода на месото и млечните продукти.
Но Италия направи крачка напред, като реши да наложи нови правила за етикетиране на тестени изделия, ориз и продукти на базата на домати без да уведоми Комисията, както се изисква от законодателството на ЕС.
“Комисията е загрижена и очаква допълнителна информация от италианските власти относно новите закони”, заяви неин говорител. Италианският министър на земеделието Маурицио Мартина иска защита на продуктите “направени в Италия”. “Да продължим да защитаваме италианските продукции и да подобряваме произхода на суровините. Сега искаме закон от ЕС “, казва той.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА