Искате много ягоди: ето как да ги получите

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

5 важни стъпки в грижата за насажденията

Много хора се опитват да отглеждат ягоди, но все има причини, поради които не успяват да постигнат качествени резултати. Ако и вие искате да се наслаждавате на едри, сочни, вкусни и сладки ягоди, ето няколко съвета за това.

Първото правило е да поливате правилно. Когато сте засадили растение и преди появата на цветове, можете да осигурите вода чрез дъждуване. Това е полезно за растенията и не пречи на листата. Съобразете се с времето. Ако няма дъждове, трябва да осигурявате вода поне веднъж на седмица. Появят ли се обаче първите цветове, трябва да прекратите тази практика и да започнете да поливате само около корена. Необходимо е да осигурявате по 2-3 кофи вода на 1 квадрат. Настъпят ли горещините, не е необходимо да зачестявате напояването при наличие на валежи – достатъчно е веднъж на 10 дни. Няма ли обаче дъждове, трябва да осигурявате вода 2-3 пъти за същото време.

Второто важно нещо е да мулчирате насажденията. Много стопани все още не практикуват това, но за ягодите мулчирането върши голяма работа. То намалява изпарението на влага от почвата, като съответно и се съкращават и поливките. Слоят от слама, хартия или кора с дебелина 5 см не позволява ягодите да загният и бързо да се заразят с болести, а и спира развитието на плевелите.

Третият ви ангажимент към ягодите, които искате да плододават обилно, е своевременното торене. Младата ягодова градина може да се натори с разтвор на кравешки тор, който се приготвя от 2 шепи тор и 10 литра вода и 1 с.л. натриев сулфат. Разлейте по 1 литър на всяко растение.

Преди цъфтежа трябва да осигурите комплексни торове, като добавите и малко манган. По време на цъфтежа е добре да опръскате растенията с много слаб разтвор на цинков сулфат, а след обирането на реколтата е добре да дадете фосфорно-калиеви торове.

Четвъртото правило при отглеждането на ягоди е да почиствате ластуните. С премахването им вие стимулирате насочването на хранителните вещества, които консумира ягодата, към образуването на плодове.

Защитата от болестите и вредителите е петата ви задача, ако искате да имате обилна реколта от червените плодове. Трябва да се борите срещу много напасти. Ягодите биват нападани от брашнеста мана, фузарийно увяхване, различни видове петна. От вредителите най-опасни са акарите, листните въшки, нематодите и др. Третирайте своевременно засегнатите растения и отделяйте развалените плодове. Поддържайте почвата около насажденията чисто от плевели.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА