Индексът на храните на ФАО падна отново през януари

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Индексът на цените на основните храни, отчитан от ФАО (Организацията на ООН по прехраната), падна до 182.7 пункта през януари – с 3,6 пункта или 1,9% по-надолу в сравнение с нивото от декември 2014 г. Докато цените на захарта и млечните продукти останаха почти без промяна, тези на зърнените култури и маслата регистрираха по-значителен спад. С изключение на краткотрайното възстановяване през октомври 2014 г., индексът на ФАО бележи траен спад от април 2014 г. насам.

Индексът на цената на зърното беше 177.4 пункта през януари, с 6.6 пункта или 3.6% по-нисък от декември. Това се дължи на спад със 7% в цената на зърното на международните пазари. Това дава основание на наблюдателите да прогнозират преходният остатък в края на стопанската година да бъде рекордно висок за повече от десетилетие. В момента този показател е с 90 пункта (267.7 пункта) по-ниско в сравнение с юни 2008 г.

Индексът на стойността на растителното масло беше 156.0 пункта през януари, с 4.7 пункта (2.9%) по-ниско в сравнение с декември и най-ниското ниво от октомври 2009 г. Цените на палмовото и соевото масло паднаха като отражение на ниското търсене на вносно палмово масло, както и на очакванията за предостатъчни доставки на соя.

Средната цената на млечните продукти беше 173.8 пункта през януари и остава без промяна в сравнение с декември. Поевтиняването на сиренето и нискомасленото сухо мляко беше компенсирано от поскъпването на маслото, а пълномасленото мляко на прах остана на същата цена като предходния месец.

Индексът на цената на месото беше 194.3 пункта през януари, с 3.2 пункта по-ниско (1.6%) в сравнение с декември. Като основна причина анализаторите на ФАО посочват поскъпването на американския долар и спада в стойността на еврото. Най-засегнати от това развитие бяха свинските месни продукти от Европа, говеждото месо от Австралия и овнешкото от Нова Зеландия.

Индексът на цената на захарта през януари е 217.7, без промяна в сравнение с декември 2014 г. Несигурните очаквания за реколтата в Бразилия поддържаха високи износните цени, но ефектът върху индекса беше неутрализиран от очакванията за добри доставки в останалите страни-производители като Индия, Тайланд и ЕС.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама