В САЩ се приготвят хранителни добавки за космонавти с помощта на български охлюв от вида Помация. Наскоро стана ясно, че нашенска фирма изнася за САЩ тон и половина отпадъци от почистването на т.нар. родопски охлюви. „Замразените вътрешности (черен дроб и черва) се продават на фирма от щата Тексас, свързана с НАСА“, съобщи за „Агрозона“ представителят на старозагорската компания Илиян Илиев. От тази суровина там се приготвят хранителни добавки, ползвани от космонавтите. Цената, която американците плащат за изхвърляния в екарисажа допреди две години отпадък е 38,4 долара за килограм.
Богатият състав на биокомпоненти в охлювата слуз е изключително ценeн за космонавтите
Средногодишно компанията на Илиян Илиев изнася 30 тона почистени охлюви, като месото се изкупува по 5 евро за килограм във Франция, а черупките се вземат за 1 евроцент. Близо 180 т се пласират в съседна Турция без да са почистени, а у нас потреблението не надхвърля 1,5 – 2 т.
Охлювите се събират ръчно по склоновете на Родопите в Кърджалийско във времето от 10 май до 30 юни. Най- често събирачите са ученици, които успяват да си спечелят пари, защото изкупната цена на килограм е 1 лв.
Учениците в Родопско най-често събират охлюви, припечелвайки по някой лев
В момента фермите за охлюви в България са над 200. След като се получи слузта от тези охлюви, те се преработват в специален цех и от пречистения екстракт вече се създават хранителните добавки и козметични продукти. Всички те са сертифицирани, като интересът към тях е огромен. Добивът на слуз става през септември, след което охлювите продължават нормалния си начин на живот. Специални системи и инсталации пречистват събраната слуз до екстракт, който се съхранява в хладилни камери при температура минус 20 градуса. Продуктите от охлюви се пласират в шест държави от ЕС, като в България потреблението също се засилва поради ефикасността им.
Лечебните свойства на охлювите се откриват още през древността. Специално при космонавтиката – екстрактът е изключително богат на колаген и еластин, споделя за „Агрозона“ д-р Александър Долашки от Института по органична химия към БАН.
Месото от охлюв е сред най-чистите в света
Търсенето от чужбина е много голямо, коментира д-р Александър Долашки. Най-големите консуматори на хранителния продукт са Франция, Италия и Испания. Българските преработватели предлагат хранителни добавки, които спомагат за ставите и стомаха. Тези добавки се изнасят за почти целия свят, като огромен интерес има от 12 държави, сред които са Китай, САЩ и Франция. Потенциалът е голям и с всеки изминал месец се отварят все повече и повече пазари.
Охлювъдството не е за всеки
Пенчо Петков притежава ферма за охлюви и ресторант към нея. Започва да се занимава с бизнеса през 2009 г. Фермата е от самото начало, а преди 1 година създава и хранителното заведение. Спечелил е европейски проект по мярка „Млад фермер“. Получава 25 000 евро за разширяване на съоръженията си.
Пред Агрозона Петков сподели, че произвежда около 12-15 тона годишно живи охлюви. 80 % от продукцията отива в чужбина – в страните-членки от ЕС – Белгия, Франция, Холандия и Португалия, където след това се преработва. 20 % ползва за собствения си ресторант, където по-голямата част от клиентите са чужденци. Споделя, че българите все още не могат да се отворят за специфичния вкус на охлювото месо.
Отглеждането на охлюви не е толкова лесно, колкото се твърди, категоричен е собственикът. Човек трябва да знае абсолютно всичко за материята. Рентабилността идва чак след 4- 5 година и все пак не може да се говори за големи печалби. За да произведеш 1 лв. трябва да вложиш минимум 50 стотинки. В момента българският охлюв е ценен заради добрата си цена, но тя не устройва производителите, казва още Петков. Затова и след т.н. бум на охлювни ферми то сега хората занимаващи се с бизнеса са останали много малко.
Французите ядат 50 хил. т охлюви годишно
Според статистика на специализирания сайт “Touchstone snails” консумацията на охлюви в световен мащаб е 450 – 500 хил. тона. 13- 15 % от тях идват от ферми. Най-големият пазар на животните е в Европа и по-точно – Франция, следвана от Италия и Испания. Консумацията във Франция достига 50 хил. тона годишно. Италианците ядат около 38 хил. тона, а испанците 20 хил. тона. Данните показват, че в страната на петлите 80 % от охлювите са внос. Италия внася 65 %, а Испания 55 %.
Световният пазар на охлюви постоянно се увеличава. В следващите години се очаква да отворят нови пазари, като кандидати за това са САЩ, Япония, Китай и Скандинавските страни. Това обаче отново се дължи на трите държави първенци. Френската и италианската кухня е широко разпространена в посочените страни и по-заможните смятат охлювото месо за синоним на изтънчен вкус и социален статус.