Хлороза напада ябълки и круши, вижте как да я преборите

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Хлорозата по ябълката и сливата е много разпространено явление и често стопаните не предприемат нужните мерки навреме. Болестта поразява листата и върховете на филизите. Те придобиват жълтеникав цвят. Реколтата обикновено или отсъства, или плодовете са много дребни. Това заболяване се появява заради недостатъчното поглъщане от корените на солите на желязото. При нормално положение кореновите власинки добре разтварят желязото и растението остава здраво. При варовита почва обаче почвените разтвори неутрализират освобождаваните от кореновите власинки киселини и те нямат възможност да пренесат солите на желязото в разтворима форма. На такива почви дори и да внесете соли на желязото, те няма да се усвоят. Така че при хлороза е добре да давате амониев нитрат и и амониев сулфат. Още ефективно е да опръсквате и с 2% разтвор на железен сулфат.

 

Къпете плодовете преди съхранение

Не бързайте да откъсвате зимните и късните сортове ябълки от дърветата с настъпването на застудяванията: това трябва да се направи преди среднодневната температура да падне до 0 градуса. За да се съхраняват по-добре плодовете, преди поставянето им в хранилището можете да ги изкъпете с 3% разтвор на калциев хлорид (тоест да ги накиснете за около 1 минута). Разбира се, за съхранение са подходящи само здрави плодове без повреди. Вместо първия способ можете да изкъпете ябълките в разтвор на сода за хляб (на 10 л вода – 500 г сода). След накисването ябълките не се изтриват, а се слагат на чиста кърпа и се оставят да просъхнат.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА