Тежка ли е почвата, боднете ябълка и дюля

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

В дълбочина трябва да има влага и въздух

Почвата е едно от изискванията, които овощните растения имат, когато трябва да се избира постоянното им място. Някои не виреят на кисели терени, други не понасят варовитите субстрати. Ако не се съобразите с тези “капризи” на растенията, то със сигурност нито ще се радвате на дълъг живот на овошката, нито пък ще хапвате много пресни плодове.

Почвата осигурява на дърветата и храстите вода и хранителни елементи, а за доброто развитие на корените тя трябва да бъде добре запасена с влага и в нея да има достатъчно въздух. Освен това тя е средата, в която се закрепват, за да растат изправени. Основната маса от корените се разполага на дълбочина 60-80 см, отделни корени проникват и до 2-3 м, а при някои видове – и до 6-8 м. Само ягодоплодните и някои храстови видове развиват по-плитка коренова система. За доброто развитие на корените, а оттам и на цялото растение е необходимо пропускливостта на почвата да бъде най-малко до 1-1,5 м дълбочина. При лоша пропускливост освен, че корените трудно проникват на дълбочина, се получава преовлажняване и задушаване. Това най-често се наблюдава при плитко разположен плътен глинест хоризонт или непрекъсната скална маса. Задушаване на корените се наблюдава и при високо ниво на подпочвените води. Не бива да се засаждат овощни градини в места, където подпочвените води се повишават, макар и временно, по-високо от 80-100 см.

 

Подложките са определящи

Много важно е да изберете подходящи видове и подложки, върху които са присадени, съобразно механичния състав и влагоемкостта на почвата. Прасковата, кайсията, черешата, малината и къпината не понасят преовлажнени и с тежък механичен състав почви. Сравнително по-добре понасят такива почви ябълката, дюлята, джанковата подложка, която се използва при сливата, кайсията и по-рядко при прасковата и бадема. Върху по-леки и сравнително по-сухи терени задоволително се развиват бадемът, кайсията, вишнята, сливата и черешата. Посочените изисквания към почвените условия трябва да се имат предвид и при подреждането на различните видове в смесени овощни градини. Това е наложително при засаждане на наклонени терени, където съставът на субстрата в отделните участъци съществено се различава.

 

Каква да е реакцията

Повечето овощни видове изискват неутрална до слабо кисела реакция на почвата. Само бадемът, кайсията присадена върху кайсиева подложка, черешата – върху махалебка и смокинята се развиват добре и на слабоалкални почви.  Особено чувствителни към варовитите почви са прасковата, присадена върху праскова и крушата – върху дюля.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА