Губернаторът на американския щат Арканзас Ейса Хътчинсън прояви силен интерес към възможностите за популяризиране на българско кисело мляко, млечни продукти и вина. Това стана по време на официална среща с министъра на икономиката Божидар Лукарски, който е на посещение в САЩ.
Губернатор Хътчинсън покани българските компании да развиват бизнес в щата. Той прояви интерес към настоящото икономическо развитие на България и даде висока оценка на постигнато от България като макроикономическа рамки, инвестиционна и бизнес среда, данъчен режим, ниски нива на безработицата. Губернаторът подчерта ускореното развитие на щата Арканзас в последните години, като в резултат през изминалата 2015 г. е налице много добро изпълнение на бюджета на щата. Като водещи сектори очерта търговията на едро и дребно, дърводобива, транспорта, енергетиката и туризма. Той изрази желание да се реализира присъствие на български фирми в щата и готовността си да подкрепи реализирането на конкретни проекти между компании от двете страни. Подкрепа бе изразена и относно работата на енергийните компании от щата, които имат интерес за износ на втечнен газ за Европа.
В Берлин щатът Арканзас има свое Представителство на щата на територията на ЕС, което ще подпомага развитието на конкретни инициативи със страните от ЕС. Изразено беше желание за установяване на контакти на офиса и с българските институции и организации на бизнеса.
Покана от българска страна
Министър Лукарски отправи покана към губернатор Хътчинсън за посещение в България заедно с бизнес делегация от щата. Губернаторът потвърди планирането през следващата година посещение на няколко европейски страни и възможността на база на настоящите разговори да обсъди и посещение с делегация в България. Възможностите за България и щата Арканзас са отлични, заяви в заключение губернатор Хътчинсън.
В края на работното си посещение в САЩ министър Лукарски се срещна във Вашингтон с американски компании членове на Американско-Централноевропейската бизнес асоциация (ACEBA). На срещата присъстваха компании от секторите правни и консултантски услуги, спедиторски и транспортни услуги, фармация, здравеопазване, застраховане, хранително-вкусова промишленост и др. Присъстващите проявиха интерес към актуалното развитие на страната ни и очертаха значението на фактори като политическата и финансовата стабилност, данъчното и инвестиционно законодателство, оперативните разходи и бизнес среда като важни за американските компании. Министър Лукарски информира представителите на бизнеса за постигнатото по отношение на икономическа стабилност, за прилаганото в страната ни инвестиционно законодателство и мерки в подкрепа на инвеститорите, както и за предимствата на страната ни като инвестиционна дестинация и благоприятните условия за бизнес. Министър Лукарски посочи, че много от американските компании могат да намерят мястото си за бизнес развитие и инвестиции именно в България, не толкова заради българския пазар, който е относително малък, на поради близостта до пазарите на ЕС, страните от Близкия Изток, Северна Африка, Средна Азия и ОНД.
Някои от присъстващите компании като Amgen, Metlife и Textron споделиха добрия опит от вече установения си бизнес в България. Основните въпроси от страна на участниците бяха свързани с разясняване на данъчния режим, предвид на силно атрактивните и ниски данъчни ставки, прилагани от страната ни, плановете за влизане в Еврозоната, очаквания от България ефект от Брекзит и подкрепа за подхода, необходимостта от развитие на отношенията и контактите и на ниво малък и среден бизнес. Асоциацията декларира желанието си да организира кръгла маса с участието на балгарски компании и с членовете си в гр. Чикаго.
Американско-Централноевропейската Бизнес Асоциация е организация с нестопанска цел, фокусирана върху създаването на платформа за диалог между лидери на американски компании и представители на правителствата на 14 държави от Централна Европа, включвайки страни от Балтийския регион и част от Балканите, а именно: Австрия, България, Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Литва, Латвия, Молдова, Полша, Румъния, Сърбия, Словакия и Словения. Едната от основните цели на асоциацията е да осигури на компании, базирани в САЩ, широк обхват на комуникация с държавните структури от гореспоменатите пазари с оглед на получаването на необходимата подкрепа за реализация на бизнес инициативи.
Организацията е партньор за организиране на бизнес срещи и кръгли маси с гостуващите в САЩ президенти, министър-председатели и членове на правителствата от 14–те страни от Централна Европа. В момента президент на асоциацията е Ерик Стюарт, който е партньор във вашингтонската фирма Williams & Jensen, PLLC. Сред компаниите учредители са: Amgen, Archer Daniels Midland, Exelon Nuclear Partners, Johnson & Johnson, Lilly, Lockheed Martin, MetLife, Pfizer, PMI, и Raytheon.