5 важни правила при грижата за кокошки в горещините

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
7 Минути

Топлинният стрес намалява продуктивността на птиците

Горещите летни дни оказват негативно влияние върху развитието на повечето кокошки и пилета. Установено е, че топлинният стрес влияе върху продуктивността на птиците. Има обаче няколко начина, по които да се грижите за домашните си любимци през лятото.

Пилетата имат много по-висока телесна температура от хората, 41-42 градуса по Целзий и като правило усещат ефекта на топлината доста по-рано от хората.

Известно е, че горещините могат да създадат повече проблеми за вашите пилета, отколкото студеното време. Ако в студените дни за птиците е достатъчно да разперят перата си, които задържат въздуха между слоевете и осигуряват добра изолация от замръзване, то за пилетата е много по-трудно да се охладят. Затова в горещините виждате, че птиците търсят сянка, лягат и мятат крилата си. От страни понякога това изглежда плашещо, но това е начинът, по който пилетата регулират температурния си баланс.

Тъй като нашите домашни любимци не са в състояние да ни обяснят неразположението си, собствениците на птици трябва да разчитат езика на тялото. Първият признак на прегряване е широко отвореният клюн на птицата, разперените крила, намалението или пълното спиране на снасянето на яйца. Освен това куришките може да станат ярко зелени.заложени яйца, кокошки, Agrozona.bg

Не забравяйте, че птиците не се потят, затова разперват крилата, за да са далеч от тялото им и дишат тежко и често, като се охлаждат чрез рециркулиране на кръвта.

В горещината пилетата обикновено ядат по-малко и са склонни да лежат на сенчести места.

Прекомерният топлинен стрес уврежда здравето на птиците и в някои случаи дори води до смърт. И така, какво можем да направим?

Още вода

Лятото е време, когато на пилетата трябва да се осигури допълнителна вода. В условия на силни жеги те пият два пъти повече течности. За целта поставете в кокошарника допълнителни поилки, както и извън сградата.

Наличието на повече от един водоизточник ще спомогне за предотвратяване на битките между пилетата за правото кой ще пие пръв. Уверете се, че водата е чиста и свежа!

Най-доброто правило е да се сменя водата ежедневно, така че тя да е винаги прясна и хладна. Ако се налага може и два пъти през денонощието да подмените безценната течност. В горещо време, бактериите се размножават по-бързо във водата, така че не забравяйте да миете поилките и контейнерите по-често.
дейност, люпилни, Agrozona.bg, пилеДруг начин да си помогнете е като поставите в поилката бутилка със замразена вода.

Вентилация в кокошарника

Когато има много големи жеги е важно да се осигури адекватна вентилация вътре в кокошарника.

Термометърът е важен инструмент, който трябва да имате в помещението, за да следите топлинния режим. Отворете всички прозорци за циркулация на въздуха. Ако има възможност направете и вентилационни люкове на покрива.

Дебелите постелки, направени например от борови иглички или слама, генерират топлина и затова трябва да се използват по-пестеливо, най-много с дебелина до три сантиметра.

Освен това боклукът от сламата и сеното ще започне да гние в топлината много по-бързо, превръщайки се в компост, който, от своя страна, само добавя повече топлина. В случай, че се открие плесен, отстранете постелята веднага.

Затъмнение на помещението

държавна помощ, птици, Agrozona.bgНаправете в кокошарника сенчести места като затъмните с обикновен стар лист или вестник. В най-горещите часове от деня този лист може да се намокри със студена вода, да се разгъне внимателно и това да се повтори няколко пъти.

Друга възможност е да се поставят бутилки с лед по периметъра на сенчестото място. Освен това е добре да прехвърлите всички гнездилки в най-прохладната и сенчеста част на курника.

Храненето на кокошки става през нощта

Хранете кокошките през нощта – в най-хладната част от деня, тъй като по време на храносмилането птицата произвежда топлина. За да бъдат добре нахранени пернатите любимци, в помещението трябва да има добро изкуствено осветление. Специалистите предупреждават също така птиците да не се хранят с царевица при екстремално високи температури.

За да увеличите производството на яйца в горещите дни и да подобрите качеството им, дайте на пилетата замразени парченца пресни плодове. Но не забравяйте да премахнете семките на ябълките, тъй като те са отровни за птиците, защото съдържат циановодородна киселина.
Добавете хранителни добавки към водата и храната. Електролитите и витамините от B групата ще помогнат на пилетата да се справят с топлината.

Разходка на тревата

Осигурете на птиците място за свободни разходки, което им позволява да се спират под високи растения. На все пак част от тревата трябва да се коси редовно, тъй като твърде гъстата растителност предотвратява свободното преминаване на въздушния поток.

Като решение на проблема може да се направи следното –  да се сглобят дървени навеси, под които птиците могат да се крият от палещото слънце и там да се разположат поилките с вода. Някой стопани поставят на високо и недостъпно за птиците място и вентилатор, който завърта въздуха в помещението.

Не е за пренебрегване и възможността да се сложат слънчеви чадъри. Те са добър избор, ако в плановете ви не влиза изграждането на специални подслони. Поливането сутрин с маркуч на района, в който се разхождат птиците ще запази почвата прохладна за по-дълъг период от време.

Ако видите, че птицата се нуждае от помощ, внимателно я вземете и я поставете в леген или направо в мивката. Включете водата при стайна температура, но не и студена, защото тя ще предизвика шок в животното и започнете да навлажнявате краката му. След това намокрете внимателно гребена като внимавате водата да не падне в ушите и очите на пилето. Накрая оставете птицата във възможно най-прохладно помещение и осигурете големи количества хладка вода за пиене. Не забравяйте, че тази кокошка може да е първият сигнал за това, че другите птици също понасят трудно горещините, затова трябва да сте готови да реагирате адекватно.

Четете още: Люпене на пилета в инкубаторМЗХ, нодуларен дерматит, Agrozona.bg

ЕТИКЕТИ:
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА