Девет процедури за прием по ПРСР ще има през тази година

Лилия Александрова
Лилия Александрова
7 Минути

През 2019 година са предвидени 9 процедури за прием на проектни предложения в ИСУН, като две от процедурите, които ще се проведат през настоящата година бяха предвидени за миналата година, но така и не се състояха. Това са проекти за насърчаване на иновациите в селското стопанство, както и процедурата насочена към достъпа до широко широколентов интернет в селските райони. Това съобщи днес по време на Седмата Национална среща на земеделските производители в България Милен Кръстев, държавен експерт в Дирекция “Развитие на селските райони” в аграрното министерство. Той представи Индикативната работна програма по ПРСР за 2019 г., която е одобрена от Комитета по наблюдение в края на 2018 година.

Информацията се отнася за мерки, които предстои да бъдат прилагани през ИСУН, но не се отнася за компенсаторни мерки, които предстоят в рамките на кампанията по директните плащания, уточни експертът. .

В периода май-юни предстои да стартира прием на проектни предложения по подмярка 1.1 „Професионално обучение и придобиване на умения“, насочена към осигуряване на възможност за подпомагане за организиране на курсове и обучения за земеделски стопани, както и на семинари в областта на селското и горското стопанство. Кандидати по съответната процедура са организации, провеждащи курсове и обучения, висши училища професионални гимназии, центрове за професионално обучение, както и научни институти или опитни станции.

Индикативният бюджет за съответната процедура е в размера на 8 милиона евро. Помощта се предоставя под формата на стандартни разходи и обхваща 100% от размера на допустимите разходи.

Мярка 16.1 „Подкрепа за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации“ е първата, по която ще бъде отворен прием през 2019 г.  Процедурата ще бъде насочена към ускоряване на процеса на внедряване на информация чрез подпомагане на оперативни групи. Индикативният бюджет за тази процедура е 20 милиона евро.

Допустимите дейности са свързани с дейността на оперативната група, например оперативни разходи и преки разходи за изпълнение на проекта, които се делят на инвестиционни и неинвестиционни. Интензитетът на помощта е 100% за текущите разходи за сътрудничество и за преките неинвестиционни разходи, като и до 60% за инвестиционни разходи, включени и обосновани в проектните предложения.

Максималният размер на разходите за един проект възлиза на левовата равностойност на 450 хиляди евро.

През 2019 година ще стартира и подмярка 4.3 „Инвестиции в селскостопанска инфраструктура“ – така дългоочакваната мярка, насочена към възстановяване на поливната инфраструктура извън земеделските стопанства в страната. Предвиденият бюджет за съответната процедура, която е планирана за май-юни-юли, възлиза на 50 милиона евро, като това е остатъчният бюджет по подмярката.

Текстът на мярката е предмет на пето изменение на Програмата за развитие на селските райони, посочи Милен Кръстев и допълни, че в момента управляващият орган е в контакт с Европейската комисия, за да се уточнят параметри по текстовете на мярката. „След като имаме вече яснота какъв ще бъде дизайнът на мярката, предстои да разработим насоки за кандидатстване, които да публикуваме за обществено обсъждане, за да влезем в дискусия със заинтересованите страни.“, каза експертът.

Допустими кандидати по процедурата са „Напоителни системи“ ЕАД, сдружения за напояване и други юридически лица, които са собственици и ползватели на хидромелиоративна инфраструктура. Максималният размер на разходите варира в зависимост от типа на кандидатите, като най-високият размер е 6 милиона евро за един проект, когато кандидатът е „Напоителни системи“ ЕАД.

През 2019 година е предвиден прием и по подмярка 6.3 „Стартова помощ за развитие на малки стопанства“. Това ще бъде вторият прием по съответната мярка и предстои да бъде стартиран с остатъчния бюджет в размер на 22 милиона евро. Допустими кандидати са малки земеделски стопанства по смисъла на тематичната програма за малките земеделски стопанства, чийто икономически размер е в диапазона между 2 и 8 хиляди евро. Финансовата помощ по подмярката за предстоящата процедура възлиза на левовата равностойност на 15 000 евро, която се предоставя на два транша. Приемът е предвиден за периода май-юни.

През есента или септември-октомври предстои да бъде стартиран и втори прием по подмярка 7.6 „Проучвания и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване и на културното и природното наследство на селата“. Подмярката е насочена към местни поделения на вероизповеданията на територията на селските райони. Бюджетът за приема е 12 милиона евро, като точният размер предстои да бъде доуточнен. Подпомагат се дейности за възстановяване, реставрация, ремонт и реконструкция на сгради с религиозно значение. Интензитетът на помощта е в размер между 70 и 100% от одобрените разходи, а максималният размер на един проект е левовата равностойност на 400 хиляди евро.

За периода септември-октомври е предвиден и прием на проектни предложения по подмярка 16.4 „Подкрепа за хоризонтално и вертикално сътрудничество между участниците във веригата на доставки“. Целта е да се подкрепят така наречените местни пазари или къси вериги на доставки. Индикативният бюджет за съответния период на прием е 8 милиона евро, допустимите кандидати са земеделски стопани , включително групи и организации на производители, малки и средни предприятия в областта на преработката и производството на храни както и търговци на дребно. Подпомагането по тази мярка се дели на първа и втора фаза, като има подготвителна дейност за изпълнение на проекта и същинско изпълнение на проекта.

В края на 2019 г. предстои да стартира прием, насочен към местни инициативни групи, които не са одобрени да прилагат стратегии за местно развитие, но са преминали етап административно съответствие и допустимост през проведените два периода на прием. Бюджетът на приема предстои да бъде уточнен, като целта на процедурата е да се подпомогнат малките пилотни проекти със стойност на разходите до 15000 евро. Интензитетът на помощта е 100%.

В момента тече също прием на проекти насочени към между териториално сътрудничество в рамките на местни инициативни групи. Бюджетът на съответният при прием е в размер на 1 милион евро, а интензитетът на помощта е до 100% от одобрените разходи.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА