Главоч и балкански щипок са разселени за увеличаване на популациите

Кирил Александров
Кирил Александров
2 Минути

Риба от видовете главоч (Cottus gobio) и балкански щипок (Sabanejewia balcanica) са разселени в природен парк „Българка“. Експерти от Световния фонд за дивата природа (WWF) са разселили стотици екземпляри, съобщават от организацията.

Въпросните видове са изчезнали от някои реки в Стара планина още преди години. Сега обаче екологичното състояние на водните басейни е по.добро, но рибите не могат да ссе върнат сами, заради прегради.

Главочът включен в Червената книга на Република България, откакто книгата е създадена. Сред най-необичайните популации на вида е във водосбора на Янтра, понеже средата не е типична за този вид заради ниската надморска височина.

Експертите на WWF са констатирали, че популацията от района на Стара река е над 15 000 екземпляра, и са счели за уместно да преместят 200-250 екземпляра. Специалистите подчертават, че това по никакъв начин не би застрашило изходната популация, а ще даде шанс на вида да се разпространи.

Преместването е станало на два пъти. Част от рибките са пуснати в река Сивяк над етнографски комплекс Етъра, а останалите – в река Паничарка над язовир Христо Смирненски.

Повече от 500 рибки от вида балкански щипок също са преместени от експерти на WWF. Те са уловени от река Видима над Севлиево и са пуснати в река Паничарка над Габрово.

От организацията посочват, че ще продължат да наблюдава новите популация в парк „Българка“ и да следят темповете на нарастване.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА