FSC сертификацията – бизнес предимства и отговорност към природата

Кирил Александров
Кирил Александров
5 Минути

Българският национален стандарт за отговорно управление на горите влезе в сила през август. Той беше одобрен през май тази година. Нашият е един от трите стандарта, които са съобразени с последните изисквания на FSC в целия свят. „Начело сме заедно с Франция и Португалия“, коментира за „Агрозона“ Нели Дончева,  координатор на програма “Гори” на WWF-България.

Сертифицираните до момента горски територии по стандарта FSC са сертифицирани на база общи стандарти на работещите у нас сертифициращи фирми. От влизането в сила на националния стандарт всички горски стопанства, които кандидатстват за сертификация, ще трябва да покриват неговите изисквания. Сертифициращите органи, които правят одит, вече ще ползват националния стандарт. „Това означава, че ще има еднакви правила и изисквания за всички“, коментира Нели Дончева.

Нели Дончева WWF
Нели Дончева, координатор на програма “Гори” на WWF-България.

По думите на експерта националният стандарт е разработван в продължение на повече от две години от група, сформирана с участието на представители на социалния, икономическия и екологичния сектор, включително земеделското министерство, изпълнителните агенции, отговарящи за горите и за труда, и неправителствени организации. Функцията на WWF е била координираща, членовете на организацията са нямали право да вземат решения, уточни Нели Дончева.

Около 30% от горите – със сертификат

Всички стопанства, които до момента са сертифицирани по FSC в България, е необходимо до 16-и август следващата година да преминат през одит, за да се провери дали отговарят на изискванията на националния стандарт. Новите територии, заявени за сертификация, ще бъдат сертифицирани също по него. Към момента площите със сертификат у нас са 1,1 млн. ха, което е около 30% от горската площ на страната ни.

Бизнес гледна точка

Бизнесът е запознат със сертификата, тъй като е участвал в разработването му, и има интерес за покупка на FSC сертифицирана суровина. Големи преработвателни предприятия, например, са сертифицирали производството си, поради което им трябва и дървесина със сертификат. Сертифицирането дава възможност за достъп до нови пазари, носи повече престиж. Същевременно информираността на потребителите се повишава – все повече търсят продукти, произведени от отговорно добита суровина. „Със своя избор те могат да променят начина, по който се развива икономиката.“, коментира Нели Дончева.

„Всяка гора е годна за сертификация“

дърва дървесина
Бизнесът търси легална и все по-често сертифицирана дървесина

„Всяка гора е годна за сертификация. Сертификацията е доброволен процес.“, обръща внимание експертът. Основно условие за получаване на сертификат е гарантиране запазването на най-значимите горски територии от консервационна гледна точка. В една сертифицирана гора задължително трябва да има биотопни дървета – такива с хралупи или използвани от животните като хранителна база. Покрай речните течения е задължителна буферната ивица от естествена крайречна растителност. За сертификация не се допуска използването на генетично модифицирани организми, пестициди и други химически вещества, които замърсяват почвата  и водите. При опасност от ерозия се извършва екологична оценка и се предприемат действия за предотвратяване на процеса.  Много по-строги са и изискванията за гарантиране сигурността на работещите в горите. Задължително е да бъдат гарантирани основните им права, необходимо е те да са обучени и оборудвани със съответното предпазно облекло. Да капе масло от използваните моторни резачки е недопустимо. С новия стандарт се въвежда изискване за прозрачност и включване на заинтересованите страни и местните групи в различни етапи от процеса по сертификация. Въвежда се още условие да има запазени стари гори и такива с консервационна значимост като процентът им е завишен. Преди е бил 2%, сега за старите гори е поне 5% и минимум 10% за горите с консервационно значение.  В тях не могат да се извършват сечи.

Богатството: стари гори

Защо старите гори са ценни? От една страна, са важни за биоразнообразието, в тях живеят редки и защитени видове. От друга страна, са от голяма значимост за научната общност, тъй като в тях все още могат да се наблюдават естествените природни процеси. Изследователите могат да ги използват като еталон за непокътната горска система. Не на последно място старите гори изпълняват редица екологични функции, ценни за хората в по-голяма степен в сравнение с останалите гори. Те съхраняват въглеродния диоксид, имат противоерозионна, водозадържаща, а и естестическа функция, обърна внимание Нели Дончева.

 

Анета Стефанова

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА