Френското грозде: 5 начина да даде плод

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Културата може да се „надхитри“ с редовни грижи

Френското грозде, черно и червено, е една от културите, които през последните години, бележи възраждане на интереса към отглеждането. За да получите обаче качествена и обилна реколта, трябва да знаете някои хитрости, с които да „накарате“ културата да ви дарява с полезните си плодове. Ето някои от най-важните от тях:

  1. Напояване в точния момент. В рамките на годината френското грозде може да се полее минимум три пъти, но трябва да се направи по правилата. Най-важно е да осигурите влага по време на растежа на клонките и появата на плодове. Ако не осигурите вода в нужното време, плодовете ще бъдат с дебела кожица, няма да са сочни и ще бъдат дребни. За да полеете, добре е да направите малка канавка около храста с дълбочина 10 см. След това налейте вода, която трябва да напои обилно растението. Нужни са по 4-5 кофи на всеки един храст френско грозде. Влагата е добре да се пропие на 40 см дълбочина в почвата, където се намират и основните корени на растението.
  2. Торете по правилата. Можете да не торите насажденията няколко години, ако преди засаждането им сте наторили почвата по време на дълбоката обработка. Извън този период френското грозде се нуждае от поне 2 пъти внасяне на хранителни вещества. Единият вариант е да използвате фосфорно-калиеви торове, които се прилагат разредени с вода в доза 1 с.л. на 10 литра. Другият вариант е да внесете дървесна пепел, която е по 500 г на храст, като трябва да посипете почвата на 20-25 см от центъра на храста. Торете в периода на развитие на завръзите и след като приберете реколтата.
  3. Мулчирайте. Мулчирането се използва вече широко в овощарството и производството на ягодоплодни, тъй като позволява по-дълго време влагата да остане в почвата и да не се образува почвена кора, която може да възпрепятства достъпа на кислород до корените. За тази цел можете да използвате мъх сфагнум, дървени стърготини, торф и други материали.
  4. Привлечете пчелите. Френското грозде е една от културите, чиято реколта зависи в голяма степен от опрашването от пчелите. Затова, ако те не са чести гости в двора ви, трябва да успеете да ги привлечете сред растителността. Можете да засадите различни ароматни цветя, като зюмбюли, вайгела, монарда, астри и др. Друг начин за привличането на опрашващи насекоми е като опръскате храстите със сладка вода, която приготвяте от 1 с.л. мед на литър вода.
  5. Предпазвайте от мразовете и горещините. Френското грозде се приема за една от устойчивите на студ култури, но при мразовито време без сняг може да пострада. Затова, ако е безснежна зимата, осигурете защита на растенията. Повратните пролетни мразове също могат да причинят повреди по завръзите на френското грозде. Ако се прогнозира подобно време, осигурите защита, като опушвате или пък опръсквате с вода.

Горещините също могат да причинят повреди на културата, обикновено близалцето засъхва и периодът на опрашване се съкращава.

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА