Кестените изчезват и в Стара Европа

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Любимото кестеново дърво на Европа, официално се счита за уязвимо от изчезване. То е сред повече от 400-те местни европейски дървесни видове, за които съществува опасност от изчезване, според Международния съюз за опазване на природата (IUCN). Проучване на организацията установява, че 42% от дървесни видове в Европа са застрашени от изчезване, като дялът на ендемичните дървета – онези, които не съществуват никъде другаде, освен в Европа, е 58%. Вредителите и болестите са основната заплаха за тези европейски дървета, като емблематичният конски кестен е особено опустошаван от листно-миньорния молец – нашествен вид от Балканите. Кестеновите насаждения пострадаха сериозно и в България. Инвазивните растения, обезлесяването, сечта и изменението на климата, също са част от широкия спектър от заплахи.

“Тревожно е, че над половината от ендемичните дървесни видове в Европа са застрашени от изчезване”, заяви Крейг Хилтън-Тейлър, ръководител на отдел в Международния съюз за защита на природата. „Дърветата са от съществено значение за живота на земята и европейските видове, в цялото си разнообразие, са източник на храна и убежище за безброй животински видове като птици и катерици и играят ключова икономическа роля“, добавя още той. Още един засегнат дървесен вид е офиката.

Докладите целят да поставят оценка на общото състояние на европейските дървесни видове и да подобрят знанията ни за биоразнообразието на континента. Друго проучване установява, че почти половината от всички видове храсти в Европа, са застрашени от изчезване, поради унищожаването на европейските диви територии, разширяването на селското стопанство, навлизането на инвазивните видове и изменението на климата.

Люк Бас, директор на европейския регионален офис на Международния съюз за защита на природата, смята човешката дейност за основна причина за намаляване на популацията на растителността в цяла Европа. „Този ​​рапорт показа колко тежко е положението за много пренебрегвани, подценявани видове, които формират основата на европейските екосистеми и допринасят за здравословното състояние на планета. Трябва да смекчим човешкото въздействие върху нашите екосистеми и да дадем приоритет на защитата на тези видове.“- добавя още той.

 

Снимка: DarikNews

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама