Европейските земеделски протести станаха тема на дебат и в Европарламента

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

На 26 февруари министрите на земеделието на ЕС ще обсъждат мерките в помощ на стопаните

Баланс между мерките за защита на околната среда и климата и интересите на селскостопанските производители, защита срещу нелоялните търговски практики и осигуряване на справедливи доходи за фермерите са в центъра на дебатите на пленарната сесия на Европейския парламент днес на фона на протестите, провеждащи се в редица европейски страни, включително в България.

Темата за исканията на земеделците е включена в дневния ред на следващото заседание на Съвета по селско стопанство и рибарство, което ще се проведе на 26 февруари. Тогава ще бъдат обсъдени мерките, предложени от Европейската комисия, както и допълнителни мерки. Това съобщи от името на Съвета на ЕС и белгийското председателство Хаджа Лахбиб, министър на външните работи, европейските въпроси, международната търговия на Белгия.

Правилата, заложени в реформата на Общата селскостопанска политика през 2021 г., трябва да бъдат осъвременени предвид новите реалности и по-специално войната в Украйна, посочи Лахбиб, призовавайки същевременно да се мисли не само краткосрочно, но и дългосрочно, за да се гарантира устойчиво земеделие.

Секторът на земеделието показа устойчивост по време на пандемията и войната в Украйна, но трябва да се направи така, че системата да бъде устойчива и в бъдеще предвид последиците на климатичните промени и пазарните предизвикателства, заяви заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович от името на ЕК.

Бъдещето на земеделието и опазването на околната среда трябва да вървят ръка за ръка, подчерта той.

Европейската комисия започна стратегически диалог за бъдещето на земеделието в ЕС, посочи той, допълвайки, че ще се включи в комисията по селско стопанство и рибарство, както и на съвета по селско стопанство и рибарство по-късно този месец, съобщава БТА.

През последните седмици фермерите излязоха по улиците и не бива да ги пренебрегваме, в дискусиите трябва да бъдат включени всички засегнато страни, но проблемите в сектора са комплексни, подчерта Шефчович.

Нашите фермери получават средства в рамките на ОСП, но тези средства не са достатъчни, за да отговорим на предизвикателствата. Измененията в климата също ще увеличават разходите на селските стопани през следващото десетилетие и за да се избегнат такива катастрофи, трябва да имаме здрави природни ресурси, подчерта заместник-председателят на ЕК.

Земеделската политика не е подразделение на зелената политика, а самостоятелна тема, на която трябва да бъде отделено сериозно внимание, заяви Манфред Вебер, председател на групата на ЕНП в ЕП.

Не бива да правим идеологическа политика, а да работим с рационални аргументи, подчерта той.

Протестът на земеделците показва, че отрасълът се нуждае от ЕС, както и ЕС се нуждае от земеделците, каза Гарсия Перес Ираче, председател на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, посочвайки като ключови теми, наред с последиците на мерките в рамките на Зелената сделка, и необходимостта от борба с нечестните търговски практики и намаляване на бюрокрацията.

Протестите на земеделците вчера достигнаха и Страсбург, където пред сградата на Европейския парламент бяха паркирани трактори, докато пред евродепутатите говориха председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателят на Съвета Шарл Мишел.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА