Европейското ръководство за производството на занаятчийско сирене вече и на български

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Европейската комисия публикува на сайта си официалния превод на 21 езика, включително и на български, на Европейското ръководство за добри хигиенни практики при производството на занаятчийско сирене и млечни продукти.  https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/biosafety_fh_guidance_artisanal-cheese-and-dairy-products_bg.pdf

Ръководството е разработено от хора от практиката: фермери и занаятчии от цяла Европа, ветеринари, консултанти, технолози и експерти по безопасност на храните по поръчка на Европейската комисия. То представлява доброволен инструмент, който е предназначен за прилагане към специфичните практики в отрасъла на фермерското и занаятчийското производство на сирене и млечни продукти.

Ръководството съдържа информация относно добрите хигиенни практики и препоръки за превантивни действия, които имат за цел да помогнат на производителите да се уверят, че произвежданите от тях продукти са безопасни. Тези спецификации отговарят на общите хигиенни изисквания (Регламент (ЕО) No 852/2004), както и
на условията за добив на мляко (раздел IX от приложение III от Регламент (ЕО) No 853/2004). Освен това Ръководството прилага принципите на HACCP, следвайки специфичен и адаптиран метод, и представя колективен анализ на опасностите, свързани с този отрасъл. Тъй като при съставянето на ръководството е ползван опитът на държави-членки на ЕС, то съдържа примери за дерогации за малки предприятия и/или за оператори, използващи традиционни методи.
Това доброволно ръководство е предназначено за прилагане от фермери и занаятчии, които
извършват преработка на мляко.

Официално се въвежда принципът на гъвкавост във всички страни-членки на ЕС по отношение на фермерски и занаятчийски производители на сирене и млечни продукти, съобщават от “Биоселена”.

Макар да е предназначено основно за бизнеса, ръководството беше одобрено от ЕК и след това от държавите – членки, което означава, че то може да се ползва и за нуждите на официалния контрол. За българските условия това означава, че директорите на ОДБХ, началник – отделите по Контрол на храните и всички инспектори при рутинните си проверки могат да прилагат дерогации и адаптации, когато се отнася за фермерско и занаятчийско производство. Основанието за това е чл. 10 на Регламент (ЕО) 882/2004.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА