Европейската комисия ще премахне митата върху внос на стоки от Украйна

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

В близко бъдеще Европейската комисия ще премахне митата върху внос на стоки от Украйна, предава Agra Europe. Тази стъпка беше предвидена в споразумението за свободна търговия, което ЕС предложи на Украйна и което постави страната пред избор между ЕС и Русия, но то не беше подписано.

В същото време ЕС прие пакет за икономическа и финансова помощ на Украйна и на заседание на Европейската комисия взе решение през следващите две години да подпомогне Украйна с 11 млрд. евро. Около 1.6 млрд. евро ще бъдат предоставени на страната като микрофинансово кредитиране, 1.4 млрд. като безвъзмездна помощ, от които 600 млн. могат да бъдат използвани в следващите 2 години. Още 3 млрд. евро ще бъдат предоставени от Европейската Инвестиционна банка за периода 2014-2016 г. Ще бъде създаден също тръст, в който ще влизат средства от бюджетите на страните-членки на ЕС. Част от пакета е ускоряване на процеса по премахване на визите за краткосрочен престой на украинци в ЕС.

Според споразумението ЕС ще либерализира 80% от митата си и 82% от търговските сделки, а Киев ще намали митата за ЕС с 87% и с 88% за търговските сделки. Европейското сирене, зехтин и вино ще се внасят безмитно в Украйна, докато страната ще получи по-големи тарифни квоти за зърнени храни, свинско и пилешко месо. След преходен период ЕС ще внася в страната специфични продукти.

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама