Европа залага на горите в борбата със замърсения въздух

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Капацитетът на горите да поглъщат емисии въглероден диоксид и за намаляване на парниковите газове ще бъде увеличен като част от плана на ЕС за борба с климатичните промени. Това предвижда законодателно предложение, което евродепутатите одобриха по време на последното заседание на Европарламента.

Държавите от ЕС ще трябва да гарантират баланс между емисиите и поглъщането на CO2, се казва в законодателното предложение. Евродепутатите подсилиха тези разпоредби, като добавиха, че държавите членки трябва да увеличат поглъщането на CO като компенсация за емисиите до 2030 г., в съответствие с дългосрочните цели на ЕС и Парижкото споразумение, съобщават от пресцентъра на Европарламента.

Ако поглъщането на въглероден двуокис е по-голямо от емисиите от експлоатацията на земи за първите пет години, разликата може да бъде спестена под формата на кредити и използвана по-късно за постигане на целите на втория петгодишен период. Държавите членки може също така да използват част от тези кредити за постигане на целите за намаляване на емисиите по регламента на за споделяне на усилията.

Продуктите от добита дървесина като дървени строителни материали и мебели също задържат CO2, тъй като те изолират въглерод, който е бил абсорбиран от дърветата, докато те са расли. Включването им в законодателното предложение ще насърчи държавите членки да развият потреблението на продукти от добита дървесина. Ограничението за ползването на кредити за горско управление ще бъде увеличено от 3,5% (както предлага Комисията) до 7%, за да позволи допълнително поскъпване от тези категории.

Държавите членки ще докладват ежегодно своите емисии. Целта е да се постигне балансиране на емисиите и тяхното поглъщане в рамките на два петгодишни периода: 2021-2025 и 2026-2030. Ако някоя държава членка не постигне тази цел в някой от двата периода, нейният недостиг ще бъде изваден от квотата и по регламента за споделяне на усилията.

„С този регламент полагаме основите за по-широка оценка на ролята, която играят горите на Европа в подкрепа на изпълнението на Парижкото споразумение. Устойчивото управление на горите е ключово. По този начин можем да постигнем и намаляване на климатичните промени, и засилване на нашата биоикономика.“ , заяви докладчикът от Германия Норберт Линс. „Създаваме солидна и сериозна отчетност, която може да бъде модел за останалата част от света. Убеден съм, че тази система няма да застраши огромната мултифункционалност на земеделието и горското стопанство.“, допълни той.

Следващи стъпки

Парламентът и Съветът на министрите ще влязат в преговори, за да приемат общ текст на първо четене, след като Съветът изложи позицията си по предложението.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА