Еврокомисар Хоган: Последната дума за бюджета на ОСП е на страните-членки

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

 

Финалното решение за бюджета на Общата селскостопанска политика е на страните-членки на ЕС. По установена законодателна процедура, която включва гласуване от Европейския парламент, държавите имат пълната свобода да увеличат своите вноски в общия бюджет на земеделската политика, или пък да ги запазят на сегашното ниво. Това заяви комисарят по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоган по време на конгрес организиран от Копа Коджека.

„Говорих с министрите и виждам желание у мнозинството от страните да поемат този подход.“, допълни Хоган и обясни: „Други държави обаче все още остава да бъдат убедени и тук е вашата роля. Имате малко време, което е много важно и трябва да го използвате да повлияете на останалите, когато е възможно.

„През следващите години ще се състоят важни институционални промени на ниво ЕС. Предстоят избори за нов парламент и ще има изцяло нова Комисия. Времето е малко да се определи бюджетът и предложенията свързани с ОСП. Знам, че е изключително важно за вас да се постигне споразумение по многогодишната финансова рамка и ОСП преди европейските избори и аз съм напълно съгласен с вас.“, заяви Хоган цитиран от пресслужбата на Европейската комисия.

Фил Хоган благодари на колегите си Гюнтер Йотингер и австрийското председателство за работата им върху Многогодишната финансова рамка. „Постигнат е реален прогрес по редица пакети в преговорния процес. Ето защо мисля, че е възможно да постигнем споразумение в началото на 2019 г. Това би означавало повече предсказуемост за бенефициентите и националните администрации. Приветствам силната активност на Австрийското председателство да се постигне прогрес и оценявам усилията на нашите евродепутати да ускорят процеса. Моят екип и аз ще се борим за силна и добре финансирана ОСП.“, заяви Фил Хоган.

“Предложението за новата ОСП, която Комисията направи, ще предостави всички необходими инструменти за постигане на реално опростяване, но дали тези възможности ще бъдат използвани от страните-членки зависи от самите тях. Например при много мерки, като например при инвестициите и млад фермер, ние предлагаме по-малко критерии, а дали тези възможности за опростяване ще бъдат използвани на практика зависи от страните членки.”, заяви Хоган.

“Докато Комисията следи за спазването на общите правила, тя дава на страните членки повече свобода да опростяват. С тази свобода обаче идва и по-голяма отговорност. Призовавам браншовите организации да работят заедно с националните администрации и да оформят националните стратегически планове за ОСП. Това е много важна възможност за вас директно да повлияете на политиката за земеделие и производство на храни.”, каза още Хоган.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА