Есенното торене в градината – кога, какво и колко

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
6 Минути

Дърветата и храстите, които дават плод през лятото губят не малко сили, затова правилното и навременно подхранване е повече от необходимо. То не само повишава имунитета, но също така гарантира на растенията добро презимуване, а също така способства за техният ръст и развитие през следващия сезон. Най-важните елементи в този период са фосфора и калия, които способстват за ръст в кореновата система, а също така повишават устойчивостта на растенията към заболявания и неблагоприятни климатични условия.

Кога

Есенното подхранване може да започне дори в края на август, но най-добре е да се направи през септември и октомври. Това е времето когато са прибрани френското грозде, касисът, малините и боровинките, а също така ранните сортове ябълки, круши, сливите и другите плодове. Голяма грешка правят много начинаещи градинари, които оставят подхранването на храстите и дърветата за пролетта. Не забравяйте, че растенията имат нужда от хранителни елементи и през есента. Торенето се прави след плододаване на овошките като се прекопава почвата около ствола, като диаметърът на прекопаната площ съответства на диаметъра на короната. Това позволява да се повиши плодородието на почвата и да се обогати с достатъчно хранителни вещества.

Градинските растения се нуждаят от макро- и микроелементи: азот, фосфор, калции, сяра, желязо и магнезий. В значително по-малки количества са необходими микроелементите манган, бор, мед, кобалт и молибден.

Какви точно торове са необходими и в какви количества, зависи от вида и състава на почвата. Но най-често през есента на растенията им липсват фосфор и калий. Ако имате в градината лека и пясъчлива почва, торовете трябва да се добавят в по-големи количества, отколкото при тежките глинести почви, от които хранителните вещества не се отмиват така бързо.

Нормите

Когато премахнете изсъхналите и повредени плодове, и начупените клонки, може да пристъпите към внасянето на органични и минерални торове.

Подхранване на плодовите дървета

Под дърветата на възраст до 8 години се внасят 30 кг хумус, а под дърветата по стари от 9 години – 50 кг. Хумусът трябва да се закопае в почвата на дълбочина 12-15 см за вишните и сливите, а на дълбочина 15-20 см за ябълките и крушите. Под

есен ябълки
Ябълка, вишна и слива за двор в планината, кайсия и праскова за топлите райони

тях освен органичния тор може да се внесат 300 г суперфосфат и 200 г калиев сулфат. Те се внасят заедно с хумуса или се разсипват около дървото, посипват се с почва и се поливат.

За вишните и сливите е необходимо да се разтворят 3 супени лъжици суперфосфата и 2 супени лъжици калий в 10 л вода и щадро дасе полее дървото. На всяко възрастно дърво трябва да се внесат 4 кофи с такава смес.

Като алтернатива  можете да използвате угнил оборски тор. 4-5 кг тор се разпределя около ствола на дървото и се закопава в почвата.

Подхранване на плодови храсти

Плодните храсти също така може да се подхранват с хумус. Например под всеки храст цариградско грозде трябва да се внесат 15 кг хумус и 40 г калиев фосфат, а през година и по 160 г суперфосфат. Особено ефективно е внасянето на макроелементите заедно с органичните торове, когато част от тях се закопават в почвата, а една част се използва за мулчиране на зоната около корените. Малината и касисът се подхранват с хумус10-15 кг под едно растение, а също така се внасят 60 г суперфосфат и 40 г калиеви соли под всеки храст. По-добре е торовете да се слагат в бразди с дълбочина 20 см, изкопани на разстояние 30 см от храстите.

Торене на ягодите

От особени грижи се нуждаят ягодите. След прибиране на реколтата и изрязването на старите листа е необходимо да разрохка почвата на дълбочина 10 см и да се внесат комплексни

ягоди листа
Четете още: Есенни грижи за ягодите

минерални торове. Според някои агрономи идеален за този случай е моноамониевият фосфат  (известен още като амофос). Той съдържа не само фосфор, азот и калий, но и магнезий, калций, сяра. Микроелементите трябва да се внасят заедно с хумуса, а храстите трябва да се мулчират с торф и да се полеят.

Есенното подхранване на ягодите е възможно през септември и октомври. Растенията реагират добре на органично подхранване, по специално с птичи тор, разреден с вода в съотношение 1:20, оставен да престои два дни. С тази течност се поливат браздите между растенията, като се падят розетките на ягодите.

При подхранване на ягодите трябва да се избягват торовете, съдържащи хлор

Грамотните грижи и правилното подхранване на градината ще я защитят от много напасти. Трябва да се отделя колкото се може повече внимание на плодните дръвчета, за да прибирате догодина добра реколта.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА