ЕС ще използва иновации за по-бързи и по-точни предупреждения за наводнения

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Платформа за ранно предупреждение с цел намаляване на времето за реакция при внезапни наводнения до около 2 часа и дори по-малко е разработена по проекта Imprints, финансиран от ЕС.

Проектът ще даде на хората повече време да напуснат опасна зона в случай на бедствие. Платформата се основава на по-добри прогнози за валежите, използването на метеорологични модели и радарни мрежи за наблюдение на времето. Софтуерът може също така да прогнозира водните потоци на място и да предостави цялостна система за ранно предупреждение за внезапни наводнения, за количеството отпадъци, които те могат да носят, и за евентуалните щети за местната инфраструктура.

Службите в областта на водите и хидро-метеорологичните операции в Испания, Швейцария и Франция използват иновациите на този проект за усъвършенстване на своите системи за прогнозиране в реално време. Освен това показателите за внезапни наводнения, разработени в рамките на този проект, се използват в момента в Европейската система за информираност за наводнения (EFAS).

Междувременно в действие е и проектът — проект, който приключва

През септември 2016 г. ще приключи и друг проект на ЕС за справяне с климатичните промени. WeSenseIt използва силата на човешкото наблюдение като важна част от система за ранно предупреждение. Хората участват, като извършват измервания, използвайки нови приложения, които в момента се разработват в рамките на проекта, и като изпращат информация и изображения по мобилни телефони. Новите технологии и подходи се изпробват в Италия, Нидерландия и Обединеното кралство.

„Разработихме мобилни приложения, така че наблюдаващите за наводнения във Великобритания могат да се движат по бреговете на реките и да правят снимки с коментари, ако смятат, че има повод за притеснение“, казва координаторът на проекта Фабио Сиравеня от университета в Шефилд. В Италия в края на март 2014 г. бе извършена оценка с участието на около 500 доброволци, като бе симулирано наводнение в град Виченца.

Язовирите и речните насипи са изложени на риск в случай на наводнение. В рамките на проекта UrbanFlood са разработени сензори и свързани технологии за наблюдение на насипите за защита от наводнения и бе осигурено ранно предупреждение за риска те да не издържат. Подземните сензори показват състоянието на насипите и всички промени в нивото на водата, а също и други фактори като температура, влажност и движение на земните пластове. След това информацията се оценява от моделиращия софтуер на проекта, като софтуерът може да изчисли колко бързо дадено място ще бъде наводнено, ако язовирна стена се скъса и дори предлага най-добрите начини за преместване на хората в по-сигурни райони.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА