Силно нараства износът на млечни продукти от САЩ – с 14%, и ЕС – 4%, сочат данни на годишна база за юни на Fonterra, най-големият производител на мляко в света. Австралия отчита спад на годишна база с 4%, заради продължаващото намаление в производството с 6%, гласи анализът на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство.
Азия и в частност Китай и Латинска Америка бележат през август, 2017 г. бележат увеличение на вноса на годишна база с по 9%. Това, заедно с по-слабото предлагане, спомага за поддържане увеличаващите се цени на суровото мляко. В анализа се посочва, че ЕС се възползва най-много от създалата се ситуация заради по-слабото евро, което в момента е критичният фактор за силния европейски износ.
Комитетът за износ на млечни продукти от САЩ (USDEC) е приел план за повишение на експорта с 5% до 2021 г. като се базира на прогноза за позитивно развитие на търсенето
в Азия и други места по света. Това от своя страна ще допринесе за ръст в световната търговия със сухо мляко и суроватка. Други продукти с възможност за растеж са сирената и млечните суровини, като протеинов концентрат и лактоза.