ЕС и САЩ изкупуват повече сурово мляко

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

За първите три месеца на 2020 г. изкупеното сурово мляко в ЕС-27 нараства с 3%. Средната изкупна цена на кравето мляко през април отбелязва намаление от 0,5% на месечна база. Това се казва в анализ на Института за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA).

В доклада се посочва, че цената на суровото мляко на Спот пазара Лоди в Италия се възстановява до 0,34 евро на литър към края на май в резултат на възстановяването на дейността на италианските млекопреработватели.

За първото тримесечие на 2020 г. има ръст при производството на всички основни млечни продукти в Съюза – сухо мляко (9,9%), кондензирано мляко (3,5%), прясно мляко (3,4%), масло (3,2%), сирена (2,6%), намаление се наблюдава само при сметаната (-0,8%).

2,9% повече изкупено мляко в САЩ

Изкупеното мляко в САЩ за първото тримесечие нараства с 2,9%. В последните две седмици в САЩ се наблюдава значително покачване при цените на сирене Чедър (+48%), масло (+29%) и сухо обезмаслено мляко (+21%).

В момента ЕС е по-конкурентен като цени спрямо САЩ и Океания при масло, сухо обезмаслено мляко и сирене Чедър, посочват анализаторите.

Ефекти на пазара на сухо мляко

Предприетите мерки на ЕК за подпомагане частно складиране в сектора на млякото заради КОВИД-19 доведоха до спиране ценовия спад при сухото мляко, след 10% спад само за 2 месеца.

Производството на сурово мляко в ЕС през 2019 година е приблизително 155 млн.т, а заедно с Обединеното Кралство възлиза на около 15 млн.т. Това представлява ръст с 3% в сравнение с 2015 година, а общото световно производство достига 523 млн.т. или почти 7% ръст в сравнение с 2015 година, по данни на USDA.

10% по-високи цени от 2010 г. насам

Средногодишните цени на суровото мляко в ЕС за периода 2010-2019 г са около 0,33 евро/л, а в предходното десетилетие 2001-2010г. – 0,3 евро/л, показващ 10% покачване на ценовите равнища. Отчита се ръст в производството, ръст и в изкупните цени заради нарасналото потребление и увеличаващите се разходи за производство.

Според доклад на Робобанк степента и продължителността на въздействие на кризата върху пазарите на млечни продукти ще варира според страната, продуктовия микс и зависимостта от износа. За САЩ се очаква свиване на доставките на мляко между 3% и 7% през второто тримесечие, за да се възстанови балансът между търсене и предлагане. Социалната изолация стимулира потребителите да се насочат към основни млечни продукти, водейки до обръщане на тренда или спад при потреблението на категориите пресни млека и сирена.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА