ЕП прие нови правила за използване на генетичните ресурси в селското стопанство

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Европейският парламент (ЕП) прие споразумение, според което в европейското законодателство ще бъдат интегрирани правилата на международния пакт за достъп до генетични ресурси в селското стопанство, както и за „честно и равноправно споделяне“ на ползите от тях. Това съобщава Agra Europe. През декември ЕП и Съвета на Европа сключиха споразумение за прилагане на Протокола от Нагоя от 2010 г., който беше подписан с цел да се подобрят правилата и практиките за консервиране и разумно използване на биоразнообразието. Инициативата цели да подобри политиките за използване на световните генетични ресурси в селското стопанство, които в момента са застрашени от неразумна човешка дейност.

Приетите промени в европейското законодателство съдържат задължение за всяка страна-членка да извършва „надлежна проверка“ на всички, които работят с генетични ресурси. Тези потребители ще трябва да представят сертификат за притежание на генетични ресурси, като целта е да се предотврати незаконният достъп до тях. Европейската комисия ще състави подробен регистър на наличните генетични ресурси, доставчиците на такива и всякаква свързана с това информация. Страните-членки ще трябва да определят съответни органи, които да издават разрешителни за употреба на генетични ресурси. Те ще контролират производителите и доставчиците и ще налагат глоби при нарушения.

Сандрин Белие от групата на Зелените от Франция, докладчик на европерламента, обясни: „Тези промени представляват инструмент за борба с пиратството в областта на биоразнообразието. Те ще забранят използването в ЕС на незаконно придобити генетични ресурси. Това е първият подобен механизъм, приет от ЕС от 1992 г. насам.“ Европейската асоциация по семената (ESA) критикува споразумението с довода, че то не допринася за постигане на справедлив баланс между доставчиците и ползвателите на генетични ресурси.

 

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА